| countingstars a întrebat:

Puteti sa imi dati niste idei pentru un proiect la scoala despre meseria de arhitect si jurnalist? Vreau sa interactionam cu publicul si sa fie ceva original. Merci!happy

1 răspuns:
| baddgirl a răspuns:

Hey
Un arhitect este o persoana care se ocupa de proiectarea, design-ul si controlul calitatii unei cladiri. Cuvantul „arhitect" provine din latinescul „architectus", care deriva din grecescul arkhitekton ( arkhi= sef + tekton = constructor).In sens larg, arhitectul este persoana care traduce nevoile omului in realitate, prin constructie.Ca sa poti interactiona cu publicul pe baza acestei meserii, trebuie sa ceri pareri in anumite constructii, adica sa ai la tine niste proiecte, schite, iar intrebarile si raspunsurile se v-or face pe baza acestora.
Jurnalistul este un individ care informeaza si analizeaza informatiile, culege informatii si le analizeaza cu scopul de informare, sa fie un bun culegator de informatii si un bun analist.Aici interactionarea se poate face pe baza unor articole proprii sau luate de pe net, ziar, revista.Intrebarile pot fi:
-ce parere aveti despre...
-cum ati proceda in cazul...
-daca ati fi in situatia...ce ati face...
-cum vi se pare ideea de a...
Sper ca te-am ajutat happy