| DidiAlexandru a întrebat:

Salut,Stie cineva cum as putea sa invat mai repede? Am ajuns la un liceu,, de top" din judetul meu cu o medie de 9.82 dar eu nu am luat o nota de 10 la romana sau la mate in a 8a.Nu ma prea interesa sa invat si tot ce faceam era sa recapitulez putin inainte de ore.Aici daca doar recapitulez putin inainte de ore nu pot sa iau niste note bune (gen 7, 8)asa ca m-am hotarat sa ma pun pe invatat.(Deja am un 2 la chimie deoarece i-am comentat la ora si doi de 6 la mate ). Vreau sa imi indrept notele deoarece daca continui tot asa nu este prea bine. Vreau sa imi spuneti cum as putea sa imi fac motivatie sa învăț si o modalitate mai buna de a invata. In a 8a am invatat doar cu 2 saptamani inainte de examen si am ajuns aici si vreau, din ambitie, sa le arat profesorilor ca pot sa iau 10. Unii profesori deja nu ma plac, daca ma puteti ajuta si cu asta as fi recunoscator.Profesoarele de romana, de religie, chimie, sport, fizica, info, geografie, franceza nu prea ma suporta.(Profa de romana a facut o gluma proasta, gen Am fost in cartierul x si imi era frica sa nu ma fure drogalaii aia pe acolo si dupa i-am zis ca acolo stau eu si ca nu mi s-a parut frumos sa spuna numele cartierului. (De atunci am fost ascultat in fiecare ora ), cea de mate nu ma place ca cica nu sunt facut pentru colectivul asta, am comentat la celelalte ore si ii inteleg pe unii de ce sunt suparati dar pe unii chiar nu.Inteleg ca este si vina mea deoarece sunt vazut prost de catre profesori dar e cam naspa.Singurul profesor care ma vede,, bine" este domnul de engleza iar restul ma vad cam prost sau foarte prost. Doamna de mate nu a vrut sa ma ia la olimpiada deoarece a zis ca nu sunt facut pentru asta, dar i-am explicat ca eu am luat notele alea(doi de 6) dar nu am invatat nimic sau recapitulat.(Unul a fost testul initial si altul a fost pentru ca nu mi-am facut tema si a vrut sa o corecteze. A spus ca daca stiu sa fac un exercitiu nu imi pune 3 si am stiut sa il fac ).Va rog sa ma ajutati cu aceste 2 probleme

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| EGGc a răspuns:

Profesorii isi construiesc parerile după mai multe criterii, nu doar după note:
-Stai in primele bănci (nici nu se mai uita sa vada daca copiezi)
- nu vorbesti in timpul orei cu colegul ( eu am un caiet de "conversație" cu colega mea de banca, scriem subtil ceea ce vrem sa spunem)
- atenția la ore, nu conteaza cat de prost înveți, daca te uiti la el (si scrii ceea ce preda ) intelege ca vrei sa faci ceva sa te îmbunătățești.
Dacă respecți astea 3 esti văzut că o persoană ambițioasă, profii te iartă mai usor daca întârzii si chiar te iau mai usor la tabla (crede-ma).
Dejaba esti "cuminte" in ultima banca, nu te vede si te pune la gramada cu restul.
Apoi despre metodele de învățare, sunt diverse, afla prima data care e modul tau de învățare.
Eu învăț logic prin asocieri, nu pot toci. Gen regnul fungii ( pizza fungii= pizza cu ciuperci) = ciperci, ce asociezi cu ciupercile? Mucegai, etc
Ca si cum as desface un castel din cuburi de sus in jos pentru a ajunge la "baza". Nu trebuie sa memorez daca inteleg, la mate formulele se repeta, cu cat le folosesc mai mult, cu atât le inteleg mai repede. Cand nu ma pot concentra ascult muzica când învăț, sau merg într-un loc gălăgios (pe idea : Nu ma poate deranja modul în care respira sora-mea sau mănâncă cipsuri daca e atât de multă gălăgie incat nu poti intelege ce se aude, e atât de mult incat creierul nu se poate concentra doar pe 1-2 sunete, deci se va concentra pe ceva mai concret).
Cea mai bună prietenă a mea invata prin culori, colorează caietul, fiecare culoare are un grad de importanta roz= important la verde =detaliu).
Unii oameni invata prin tabele, cititul cu voce tare sau tocit (cea mai greșită forma e tocitul si trebuie sa găsești alta varianta).
Încearcă-le pe toate, aveam o profa care spunea ca daca înveți 2 ore pe zi (pe lângă teme) poti fi elev de 10, bafta!

1 răspuns:
| Sunshine123 a răspuns:

Buna! In caz ca nu ti-ai dat seama, ai o motivatie puternica deja, dorinta ta de a lua 10 si a schimba mentalitatile profesorilor asupra ta. Ca sa le schimbi profesorilor parerile legate de tine trebuie sa incepi prin a-ti revizuii comportamentul si limbajul, daca te simti provocat de vreun profesor pe un anumit subiect si simti nevoia sa iti expui parerea nu o fa pe un ton certaret, ci unul detasat, glumet chiar, pentru ca asa poti inturna situatia in favoarea ta. Daca un profesor te-a enervat si simti ca vrei sa te iei la cearta cu el, abtine-te mai bine si scrie-ti gandurile, fie ele bune sau rele la sfarsitul caietului de notite, dar nu uita sa rupi foile acelea dupa, pentru ca exista posibilitatea ca intr-o zi sa iti fie verificat caietul respectiv. Ca sa iti indrepti notele trebuie sa acorzi atentie lectiilor si sa recitesti acasa totul, poti chiar sa iti imaginezi un dialog intre tine si un profesor imaginar caruia ii povestesti lectia, de asemenea fara ca tu sa iti dai interesul pentru invatat nu vei reusii sa faci nimic. Din ce ai spus mai sus mi se pare ca ai o memorie vizuala, deci retii foarte usor tot ceea ce citesti, daca iti impui un anumit interval orar in care sa citesti lectiile sigur nu vei mai avea probleme. Daca reusesti sa te abtii de la tot ceea ce ti-a cauzat acele probleme de mai sus vei vedea imediat si rezultate, dar asta trebuie realizata pe termen lung, nu doar pana cand obtii acel 10, daca reusesti sa iti impresionezi profesorii si sa ii obisnuiesti cu versiunea ta imbunatatita cu siguranta nu vei mai intampina probleme.