| Shi_Pinguinul_1997 a întrebat:

Stiu ca nu este un site de psihologie sau ceva de genul dar am mare nevoie de ajutor. Pur si simplu sunt deprimata. Sunt clasa a VII-a si pot sa spun ca totul parca merge prost. Nu stiu ce sa mai fac. Am inceput sa iau note de 6 si 7 la unele materii si pur si simplu nu mai pot. Mama ma tot bate la cap ca la anul in clasa a VIII-a o sa ma examen si nu o sa mai am timp sa recapitulez ce fac acum si ca viitorul meu e la mijloc ca examenul din clasa a VIII-a e foarte important etc.si da are dreptate si acum sunt putin frustrata deoarece la matematica am luat un 6 astazi la un test la care credeam ca iau 9. Si sunt atat de dezamagita fiindca mai am un 6 si un 9 si momentan imi iese media 7, oricum voi mai fi ascultata si voi lua 9 (sper de obicei iau 9 la geometrie dar acum cine stie :/) Am fost bolnava si am stat 2 zile acasa saptamana asta si maine e teza la romana. Si duoa ce am primit vestea asta cu inca un 6 sunt deprimata complet..deoarece credeam ca imi pot indrepta media dar nu ata e problema ci..ca mama mea nu stie de primul 6 (luat intr-un test la algebra) si am vrut sa-I spun abia dupa ce imi indrept nota dar acum, mi-a zis o colega ca diriginta (profesoara de mate) o sa faca o sedinta cu parintii ca sa le arate testele si daca vede testul sigur o sa vada si notele din catalog si pur si simplu nu stiu ce sa fac maine am teza la romana si da stiu ca ar trebui sa invat in loc sa scriu pe acest site dar pur si simplu am nevoie de ajutor, sfaturi ca vine clasa a VIII-a si mama a zis ca nu-I pasa ce note am la celelalte materii doar la romana si matematica...si da si la romana am cam scazut dar nu foarte mult de la 9 la 8 dar am reusit sa iau 10. Scuze ca va ingramadesc cu problemele mele si poate nu va pasa dar am nevoie de un sfat foarte bun si va rog fara jigniri ca nu ma ajuta
Oricum multumesc anticipat celor care au ajuns sa citeasca pana aici happy si scuze pentru roman si greselile de scriere dar ma grabesc ca nu am voie pe telefon prea mult (si da mama mi-a luat telefonul si mi-l da doar pentru treburi legate de scoala si atat am avut noroc ca am apucat sa scriu atat)

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te linistesti si sa-i spui mamei tale adevarul. Intr-adevar ai luat niste note mici, insa aceste note nu-ti influenteaza viitorul si pot fi indreptate. Incearca sa lasi aceste probleme in seara asta si concentreaza-te doar pe teza la roamana de maine(si eu am maine teza). Dupa ce vei termina cu teza la romana eu iti recomand sa-i spui mamei tale adevaraul si sa-i promiti ca iti vei indrepta notele. Stai calma, pana la examenul din clasa a8-a mai e mult. Intr-un an poti face multe, mai ales ca tu pari a fi o fata constiincioasa si desteapta. Am trecut si eu prin acest examen si vreau sa-ti spun ce nu e chair asa de speriat. Daca inveti ora de ora din clasa a8-a n-ai sa ai nici problema la examen. Sper ca ti-am fost de folos si sper ca imi vei accepta cererea de pretenie pe care ti-o voi trimite.

| Xpressurself a răspuns:

Explica-i mamei tale ca in ciuda faptului ca intelegi perfect situatia si-i dai dreptate ai nevoie de cineva care sa te sustina si sa te incurajeze nu sa te streseze. spune-i ca ai inteles mesajul ei insa ce e prea mult strica si devine iritant.
asadar cere-i sa-ti fie alaturi si sa te sustina. spune-i ca ai nevoie de ea insa nu si de stresul pe care ti-l provoaca.