| DorelXD a întrebat:

Imi place foarte mult fizica si matematica. De fapt imi plac toate materiile, dar in special astea doua. In clasele V-VIII, din pacate, profesorii nu s-au ocupat suficient, la scoala unde am fost eu. Vreau sa spun, si-au facut treaba, si ne-au invatat foarte bine materia, numai ca acum imi dau seama ca eu as fi vrut sa ma pregatesc la un nivel mai inalt. Pot sa zic ca stiu foarte bine matematica si fizica, dar nu la nivel de olimpiada. Chiar daca nu este asa am ambitie. De la inceputul vacantei, mi-am luat manualele de fizica de aVII-a si aVIII-a si am hotarat sa recapitulez toata materia (fizica am descoperit ca imi place abia in clasa aVIII-a, paradoxal, nu?). Am ales sa ma inscriu la colegiul national de informatica Tudor Vianu (doar ce am terminat clasa a-VIII-a la o scoala generala). As vrea ca aici sa invat informatica, cu toate ca acum nu stiu nici un pic (stiu sa lucrez cu calculatorul foarte bine, dar informatica nu stiu, deoarece am mers pe ideea ca o sa invat la liceu, si cred ca am facut bine). Totodata as vrea sa imi dezvolt cunostintele de fizica si matematica.
Si acum vreau sa va intreb pe voi, cam cum e viata la liceu. Banuiesc ca or sa fie diverse cercuri de fizica, mate, info etc unde o sa imi pot dezvolta abilitatile si profesori care ma vor ajuta, nu? Ma astept ca la intrebarea asta sa raspunda persoane care nu au trecut prin liceu ca gasca prin apa. As vrea, totodata, sa imi imparatasiti din experientele voastre. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Roxett a răspuns:

Mai la liceu este mai multa libertate ca la generala.
Despre cercurile la anumite materi...acum depinde de liceu si de profesor, la unele licee sunt totfelul de cercuri, la altele nu. Dar poti sa te inscrii la cercurie de excelenta. Eventual intreaba-ti viitorii profesori de mate si fizica daca fac cercuri sau unde sa te inscrii pentru excelenta.

Multa bafta!

| alexshobyx a răspuns:

Iti faci iluzii...si eu credeam ca vafi mai usor la liceu unde o sa iontelnesc lume noua, etc.Dar ca sa stii, nu exista acele "cercuri" de mate, fizica, info, etc, ci daca faci meditatii=1 sau 2 in plus la medie, de aceea eu am avut media de admitere 9.70 si am terminat clasa a 9-a cu 8.50 ...ca n-am vrut sa merg la meditatii si m-au ars, desi in generala am fost olimpic la info si fizica dar n-ai ce le cere.Iti recomand sa inveti Pascal si C++ la informatica, iar la fizica sa recitesti capitolul Lumina( refractie, reflexie, lentile) deoarece la fizica exact asta vei face 3 sferturi din sem 1. Hai baftawinking, si apropo Roxett ai un "nefolositor" de la mine pentru acel"multa bafta", parca ai fi directorul de la liceul meu ( Ecaterina Teodoroiu, TG-JIU) care ne-a zis la sfarsit de an, citez "MULTE FELICITARI".Hai ca v-am lasat!

| alexshobyx a răspuns:

Ma dorele nu vreau sa fiu insistent dar ti-am raspuns amanuntit la intrebare, tu dai funda ca n-am vazut sa-ti mai raspunda lume...iar raspunsul lui roxett nici nu se compara cu al meu