| andrei8888p a întrebat:

Salut, stie cineva pentru ce boala sau ce boli, poate emite un medic de medicina sportiva,, inapot efort fizic scoala,,? Multumesc

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, medicul de medicina sportiva nu-ti poate da tie scutire medicala.

Tie iti da scutire medicala meidculd e familie sau un medic specialist (de plamani, de burta, de cap samd).

| dullcat a răspuns:

Buna.Medicul nu iti va inventa nicio boala doar pentru ca asa doresti.Care este de fapt motivul pentru care nu vrei sa faci sport? Eu consider ca se poate rezolva, asta, desigur, daca si tu faci un efort?

| Hyperion7 a răspuns:

Nu mai bine iei o scutire direct de la medicul de familie? zic și eu...

| andrei8888p explică (pentru Hyperion7):

Nu este buna, trebuie medic specialist!

| Eireann a răspuns (pentru andrei8888p):

Medicul de familie e medic specialist, "mediciba de familie" e o specialitate. Nu are ce sa faca medicul de medicina sportiva. Cardiologie, rheumatologie, ortopediepe si neurologie, pneumologie in caz de astm - cam astea sunt specialitatile unde sunt boli cu contraindicatii pentru activitate sportiva. Evident ca nici unul nu o sa iti dea un diagnostic neadevarat fiindca asa vrei tu.

| andrei8888p explică (pentru Eireann):

Acelea sunt bolile pentru care imi poate da scutire un medic de medicina sportiva?

| andrei8888p explică (pentru Eireann):

Deci, chiar nu vrei sa intelegi ca profesorul a spus ca trebuie adeverinta de la medicul specialist pe boala respectiva? Si te anunt ca un medic de medicina sportiva poate da pentru astm, luxații, etc

| Eireann a răspuns (pentru andrei8888p):

Atunci de ce nu te duci la medicul specialist si vrei un medic de medicina sportiva? Ai o boala anume sau nu vrei sa faci sport, pur si simplu?

| Nirvanaaa a răspuns:

Mai degraba îți da medicul specialist pentru boala ta.
Ai o problema de natura pneumologica, atunci are drept pneumologul sa îți dea scutire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai în primul rand trebuie sa ai scutire de la medicul de familie! Apoi sa vorbești cu profesorul de sport!