| TheKKosmyyn a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si as vrea sa ma duc la un liceu de mate-info bilingv engleza. Cum se face la bilingv? Am inteles ca trebuie sa dai un test. Unde si cand se da acel test?

Răspuns Câştigător
| Raluu21 a răspuns:

Se da examenul de bilingv (daca tin bine minte cand l-am dat eu, acum 2 ani l-am dat pe la sfarsitul lunii mai). Daca esti din Bucuresti trebuie sa te inscrii la unul dintre liceele la care se da proba de bilingv (Sava, Cosbuc, Spiru, Hasdeu etc).
Proba consta in examen scris (primesti o foaie cu exercitii pe care trebuie sa le rezolvi) si oral (vei trage la intamplare o foaie cu un text pe care trebuie sa stii sa-l citesti la perfectie si niste intrebari pe baza textului la care sa raspunzi oral).
Ceea ce a spus ritsuko mai jos din cate stiu eu se aplica la liceele cu intensiv limba straina (daca vrei sa intri la bilingv trebuie neaparat sa iei proba, daca vrei la intensiv ori iei proba de bilingv ori poti da examen in vara la liceu).
Cel mai bine te interesezi la scoala pentru ca data si locurile in care poti sustine examenul depind de oras :*
Multa bafta :*

1 răspuns:
| Ritsuko a răspuns:

Se da un test la liceu in vara, trebuie sa te duci sa te interesezi in primele zile din mai sau mai devreme ca sa te inscrii, etc.Nu trebuie sa te omori, de obicei sunt cu admis-respins. Totusi sa ii zici parintelui sa se duca, ai nevoie de niste acte la liceu.