| Claudiu200 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a 12-a si de anul trecut m-am apucat de pregatire la chimie pentru admitere la umf mai exact, medicina dentara. In august, anul acesta, am inceput meditatiile si la biologie iar astazi am terminat analizatorii. La fiecare final de capitol primim cate un test cu grile ca sa fim verificati. Din fericire, am reusit sa fac 39 de grile din totalul de 40. Dintr-un motiv sau altul profesoarei nu i-a convenit si a inceput sa-mi zica ca nu invat deloc, ca nu are rost sa mai dau la medicina, etc. Dupa pregatire mi-a sunat si parintii sa-i instiinteze. "Norocul" meu a fost ca mereu cand am pregatire ii rog pe ai mei sa ma asculte ca sa ma pot verifica si na prin asta m-am cam achitat fata de ai mei pentru ca aveau dovada ca totusi stau si invat si nu frec menta. Anyways, intrebarea mea: E ceva gresit cu mine? Chiar ar trebui sa renunt la gandul de medicina? Pentru ca sunt derutat in momentul de fata. Intr-adevar este o facultate foarte grea si-s constient de asta dar nu consider ca pentru o simpla grila trebuie sa ma demoralizeze atat...
Am nevoie de un sfat, daca ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| Elelei a răspuns:

Profesoara ta stie cat de greu se intra la medicina. Si probabil vrea sa te stie cel mai bun, sa fie sigura ca intri. Faptul ca ti-a sunat parintii sa le spuna care este nivelul tau, inseamna ca sunt interese de ambele parti. Miza, esti tu. Nu trebuie sa renunti la medicina daca tu vrei sa o urmezi si nu te impinge familia de la spate. Doar sa te concentrezi putin mai mult. Succes!

1 răspuns:
| Eireann a răspuns:

Eu zic sa le spui parintilor ca pe tine stilul asta nu te motiveaza, din contra. Unii dau randament cand sunt criticati, altii dau rezultate cand sunt incurajati. Faci parte din a2a categorie si profesoara e datoare sa lucreze pe stilul tau, intr-un mod care te ajuta ca de asta o platesc parintii tai, nu sa faca de capul ei cum o apuca. Clasa a12a e stresanta, pregatirea pentru o admitere foarte grea e o solicitatare in plus. Nu ai nevoie de o nici o sursa in plus de nervi. Poate ai nevoie de o alta profesoara, care sa fie mai cu tact decat asta. Spune-le parintilor ca singur nu vor sa dea banii aiurea pe ceva care te demotiveaza.