| Mihai7521 a întrebat:

Sunt in clasa a noua si vreau sa ma transfer. Sunt la un liceu de ultima speta din orasul meu, plin de cocalari, figurante, sifoane, si oameni falsi cu tendinte de a te manipula... in fine. O alta problema este si faptul ca m-am pus cam rau cu diriginta, am batut pe cineva de la o clasa mai mare si a iesit destul de urat, am scapat destul de usor deoarece cativa colegi din clasa mea care sunt mai cu capul pe umeri stiau situatia mea, obisnuiam sa fiu luat la misto, sa mi se puna porecle, cand ieseam in curte sa fumez mi se cereau tigari incontinuu, in fine. Mereu am fost o persoana linistita pe treaba ei, la inceput a fost usor sa il evit pe respectivul si respectivii in pauze stateam in clasa, dar si in clasa sunt niste pripasi care se dau smardoi. Cum am spus sunt linistit de fel, rabdator si de treaba cu toata lumea, dar si cand mi se pune pata pe cineva parca ma transform. Nu ma luati cu,, vorbeste cu profesorii, diriginta si cu parintii" nu mai merge asa stiti bine asta. Am incercat asta si am fost tratat la rece, anume mi s-a spus ca asa e la inceput pana ne vom cunoaste. Ei bine a trecut deja un semestru si nimic nu s-a schimbat. Am legat su prietenii destul de bune in liceul asta, cu toate ca uneori ma cam indoiesc de ele, asta e singura chestie care imi infraneaza ideea de a pleca. Cum am spus e un liceu foarte prost am intrat la el pentru ca am avut situatii neincheiate si nu am putut da examenul (probleme in familie) prin urmare m-am pricopsit cu un colectiv total opus mie ca persoana. Rata de trecere a bacului e foarte mica, se pune accent pe cele mai neimportante materii precum geografia, chimia, fizica etc, nu am un viitor bun aici. Nu am vrut sa va dau mai multe detalii despre unde invat, din ce oras sunt pentru ca nu am chef ca cineva de la mine sa vada asta si sa apara zvonuri, sper sa intelegeti. Ideea e in felul urmator, nu mai rezist aici, am apelat la niste tovarasi mai scandalagii sa ii rezolve la inceput pe aia, am dat-o la pace dar au inceput iar si nu vreau probleme, cam asta e defectul meu din pacate... Vreau sa stiu daca trebuie sa dau vreun examen de diferenta (ma mut de la un liceu tehnologic la unul teoretic pe profil mate-info) si daca e greu sa ma mut de aici avand in vedere faptul ca liceul asta nu are o reputatie prea buna. Daca a mai trecut cineva prin asta chiar m-ar ajuta niste sfaturi, in cazul in care nu reusesc transferul si trebuie sa ma mut la sfarsitul anului. Am recurs si la bataie, si la amenintari cu anturajele, nu prea am ce face. Pot sa chem niste oameni sa puna mana pe ei dupa ore dar
1) Chiar nu vreau sa ma cobor la nivelul asta din nou
2) Nu vreau nici alte probleme neprevazute.
Multumesc.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Va fi greu să te muți. Ceea ce nu înțeleg, este, ce au aceia cu care trebuie să te bați cu tine? Dacă tu îi lași în pace ei te provoacă? De ce trebuie să răspunzi la provocări. Ce rezolvi cu bătaia? De sus până jos numai despre bătăi vorbești. Chiar nu puteți încăpea unul de altul? Ce aveți de împărțit. Dacă mă lămurești cu astea s-ar putea să te ajut cu un sfat.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Buna... si eu am invatat la o scoala din Ferentari, unde eram nou. Din aceasta cauza toti se luau de mine. Asa sunt ei, n-ai ce sa le faci si nu, nu trebuie sa le permiti. Te poti muta foarte usor si nu este adevarat ce a zis sadrian. Du-te maine la liceul la care vrei sa te muti sau suna la secretariat si intreaba daca sunt locuri libere si de acte. Mie mi-a trebuit adeverinta cu mediile de pe semestru. Daca nu ai nota scazuta la purtare, absente multe sau corigente, te accepta garantat. fa-ti o noua viata, si nu-i mai lasa sa se ia de tine. Fa-ti o alta imagine la noul liceu. Nu uita sa mergi chiar maine. POti sa te muti acum, in vacanta asta. Iar Sadrian, aici esti sa ajuti, nu sa judeci.

| Mihai7521 explică (pentru VreauSaFiuMilitar):

Multumesc, din pacate sunt corigent la matematica si nu am decat vreo 20 si ceva de absente alea fiind motivate prin scutire de la medic (am fost racit destul de puternic). Nu prea am reusit sa ma impac cu matematica in mare parte pentru ca nu o inteleg deloc, si din cauza profesoarei pentru ca e cam sictirita de fel si na, avand in vedere liceul la care preda o poti intelege putin. Mai sunt 2 saptamani de scoala si sper sa trec pentru ca nu mai suport vreau sa ma mut cat mai repede la un liceu cat de cat OK. Din nou multumesc de sfaturi si parintii si conducerea liceului imi cunosc situatia, conducerea nu prea are ce face in afara de a ma sfatui sa nu mai ies de prin clasa. Se pare ca au multe puncte scazute la purtare si unul dintre ei chiar e in prag de repetentie. In fine, ma descurc eu nu e problema de asta...