| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca doua profesoare sa se certe in fata elevilor?

Una dintre ele a avut un mic conflict la clasa unde cea de-a doua e diriginta.O eleva s-a rastit la profesoara si a incercat sa o puna la punct pentru ca profesoara a ridicat vocea ca sa o faca sa taca. Eleva voia sa o incurce la exercitii si atunci profesoara a reactionat nervos.Profesoara are niste probleme de sanatate si nu intotdeauna e foarte calma dar in general, orele cu ea sunt linistite si frumoase, relaxante.In fine, eleva s-a infuriat si i-a aruncat in fata profesoarei "sa nu se mai poarte urat cu elevii!" si a amenintat-o ca se duce la director sa o reclame.Profesoara a luat legatura cu diriginta clasei care initial i-a dat dreptate dar dupa ce a discutat si cu eleva si cu grupa, a ajuns la concluzia ca profesoara nu a avut un comportament adecvat, nu eleva.Profesoara s-a simtit jignita si a sistat orice dialog cu diriginta care nu s-a lasat si a inceput sa o jigneasca pe profesoara ca e lipsita de bun simt si nu o asculta.Profesoara i-a replicat ca ea nu e eleva, ci profesoara iar diriginta clasei i-a spus ca nu se comporta ca o profesoara.Aceasta din urma si-a luat catalogul si a intrat in clasa. Diriginta,insa, a dat navala si ea in sala ca sa o faca pe profesoara sa recunosca faptul ca "are probleme psihice" si ca din acest motiv, se poarta elevii asa cu ea si asta in vazul elevilor care au inceput sa rada de comportamentul profesoarelor. Cealalta profesoara i-a replicat ca acel dialog nu este nici "principial si nici profesional" iar diriginta i-a intors vorba spunand ca ea, profesoara nu se comporta profesional.Pana la urma, diriginta a iesit din sala pentru ca elevii deja se uitau uimiti la ea.Nu mai stiau ce sa faca,sa rada sau sa priveasca un spectacol ciudat din partea profesoarelor.
Voi, ce parere aveti? Este normal ce se intampla in scolile romanesti?

6 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Nu mi se pare ca au reactionat normal. Daca voiau sa se certe, puteau sa o faca in sala profesorala, nu in fata copiilor.

| anonim_4396 explică (pentru R0R0):

Profesoara a dorit sa incheie discutia dar diriginta clasei a insistat sa se certe cu ea pe coridorul de la cancelarie si apoi, in sala de clasa. Voia musai sa o faca pe profesoara sa creada ca a gresit fundamental la clasa cu eleva.

| R0R0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Profesoara trebuia sa plece si sa o lase sa vorbeasca singura.

| anonim_4396 explică (pentru R0R0):

N-avea cum fiindca era in clasa unde trebuie sa-si desfasoare ora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niste ţaţe.
Profesorii se cearta in cancelarie, nu in fata elevilor.

"O eleva s-a rastit la profesoara si a incercat sa o puna la punct pentru ca profesoara a ridicat vocea ca sa o faca sa taca. Eleva voia sa o incurce la exercitii si atunci profesoara a reactionat nervos.Profesoara are niste probleme de sanatate si nu intotdeauna e foarte calma dar in general, orele cu ea sunt linistite si frumoase, relaxante.In fine, eleva s-a infuriat si i-a aruncat in fata profesoarei "sa nu se mai poarte urat cu elevii!" si a amenintat-o ca se duce la director sa o reclame." - Nu stiu ce sa zic, n-am fost de fata, nu cunosc nici profesoara, nici eleva, insa daca as fi profesoara si ar ridica una tonul la mine cel mai probabil as aparea la stirile de la ora 5 si in reportaj ar aparea cuvinte precum "spital" si "stare grava".
Dar din cate stiu, in astfel de cazuri, profesorii nu stau la discutii.Raspunsuri scurte si atat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apari la Stiri si esti dat si afara din invatamant. Apoi, cauta loc de munca intr-un oras fara industrie daca poti.