| anonim_4396 a întrebat:

Buna lume. Am 18 ani, sunt in clasa a XI-a si am mari probleme cu diriginta. Problema e ca din clasa a X-a de cand m-am mutat la liceu nu mi-am permis sa platesc prea multe chestii gen : fondul scolii, clasei, gardian, etc. Diriginta mea, cu timpul a prins o mare ciuda pe mine, pentru faptul ca nu platesc aceste lucruri si pentru faptul ca sunt oarecum mai dezghetat in clasa. Adica atunci cand nu are dreptate imi permit sa o corectez si sa ma contrazic cu ea acest lucru enervand-o la culme. Cu timpul am avut din ce in ce mai multe certuri cu ea legandu-se de mine pentru absolut nimic.Pur si simplu inventa un motiv. Acum recent am facut absente iar pentru a le motiva a facut maicamea o cerere de motivare pe 3 zile (stiu ca am dreptul la 3 zile pe semestru) Am vrut sa o dau dirigintei desi ea nu a vrut sa accepte nici in ruptul capului Pana la urma am cedat si am lasat-o asa. Intr-o ora de-a ei stateam si citeam in cartea colegului ca, eu nu aveam. Cand deodata colegului ii veni sa stranute si se instramba "ca inainte de stranut" diriginta a inceput sa se ia de mine zicand ca eu il fac sa rada ca sunt o influenta proasta pentru clasa aia, ca sunt un drogat, etc. Desi nici una din spusele ei nu sunt adevarate...Recunosc am si eu momentele mele ca ***, am o varsta dar in timpul orelor sunt destul de activ, cuminte si in special CALM! ) Iar cand diriginta a aruncat acele acuzatii spre mine pur si simplu a fost picatura care a umplut paharul, am explodat m-am ridicat din banca am aruncat injuraturi cat sa auda tot liceul si am iesit din clasa bagandu`mi ceva in ea. Bun. A facut un proces verbal obligand colegii din clasa sa semneze si cam atat. A doua zi aflu ca am fost exmatriculat din cauza absentelor (da intr-adevar aveam 70 de absente nemotivate iar la 40 iau zobrul) dar cu toate astea ea a fost ceea care nu a vrut sa`mi accepte motivatiile absentelor. desigur ca voi contesta. Ei acum ceea ce vreau sa aflu este: 1. cum se face acea cerere de Rematriculare2. daca absentele erau pe luna trecuta ar trebui sa se ia in considerarea acea cerere in consiliu cand voi contesta? 3. cum spuneam am 18 ani iar daca reusesc sa ma rematriculez in liceu voi merge la inspectorat sa depun plangere impotriva dirigintei Dar voiam sa stiu daca pot face eu ceva sau trebuie sa merg cu un parinte neaparat (tin sa zic ca am si martori in clasa care imi pot sustine cauza)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Tatal tau( caruia i se aduce la cunostinta acest preaviz), ar trebui sa faca o contestatie la acest preaviz ( cu numar de inregistrare, din care va pastra o copie!)--- contestatia sa se refere, in mod expres, la refuzul dirigintei de a-ti primi motivarile --- sa insiste si asupra adevaratului motiv care a generat refuzul dirigintei : refuzul de a plati fonduri ilegale( al scolii, al clasei).
Ca sa ai idee cam ce s-ar mai putea face in continuare, citeste aceasta decizie a Curtii de Apel Craiova-sectia de contencios administrativ intr-un caz similar( dar pentru 130 de absente!):http://www.avocatura.com/......strat.html

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Daca ai fost sanctionat cu exmatriculare cu drept de reanscriere( in conformitate cu art. 127 din Regulament) nu poti face cererea acum, in acest an scolar--- te poti inscrie doar in anul scolar 2013-2014.
2.nu are importanta din ce luna sunt absentele care au condus la decizia de exmatriculare! --- in conformitate cu art.125, preavizul de exmatriculare se intocmeste pentru:"(1) Preavizul de exmatriculare se intocmeste, in scris, de diriginte si director, pentru elevii care absenteaza nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singura 27
disciplina/modul, cumulate pe un an scolar si se inmaneaza parintelui/tutorelui legal sau elevului, daca acesta a implinit 18 ani, sub semnatura."
Exmatricularea cu drept de reanscriere in anul urmator asa cum prevede art. 127, punctul (2) : "Sanctiunea se aplica si pentru un numar de cel putin 40 de absente nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel putin 30% din totalul orelor la o singura disciplina de studiu/modul, cumulate pe un an scolar".
3. esti major--- parintii nu sunt implicati iar inspectoratul nu are treaba cu sanctiunile date de diriginte sau de consiliul profesoral cu consultarea directorului scolii.

Poti contesta decizia de exmatriculare cu drept de reanscriere NUMAI daca:
* nu a fost respectata procedura de exmatriculare adica, nu a fost intocmit si comunicat in scris PREAVIZUL de exmatriculare in conditiile si pentru motivul aratat in art.125 din Regulament--- lipsa unui preaviz este un motiv serios de contestare a deciziei de exmatriculare pentru ca, la art.127 punctul(3) se specifica expres ca:" Daca motivul sanctionarii il reprezinta absentele nejustificate, aprobarea este conditionata de emiterea, in prealabil, a preavizului de exmatriculare".

P.S In contestatie, citezi articolele care te sustin privitor la procedura de exmatriculare care ar fi trebuit sa fie respectata conform regulamentului.
Conform art. 133:"(1) Contestatiile impotriva sanctiunilor prevazute la ARTICOLUL 119-128 se adreseaza, in scris, consiliului de administratie al unitatii de invatamant, in termen de 5 zile de la aplicarea sanctiunii.
(2) Contestatia se solutioneaza in termen de 30 de zile de la depunerea acesteia la secretariatul unitatii de invatamant.
(3) Hotararea consiliului de administratie este definitiva.
"--- Vezi aici regulamentul:http://www.sfatulmedicului.ro/......t-pre_3341

| konfing a răspuns (pentru alessia5158):

Deci am primit un,, preaviz,, desi nu scrie asta,,,,, care zice asa :,, Catre taicamiu,,,,. Prin prezenta a facem cunoscut ca fiul DVS., eu, din clasa xI-i a fost exmatriculat de la cursuri pentru 70 absente nemotivate in Consiliul Profesoral din 23.11. 2012 conform Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor preuniversitare art.127.,, si semnatura + stampila directorului. Asa. Acum daca dirigina nu imi refuza scutirile anumit pentru a ma exmatricula nu se mai ajungea aici. Asta vreau eu sa aduc la cunostiinta consiliului

| konfing a răspuns (pentru alessia5158):

Alessia iti multumesc si tie foarte mult pentru ajutor. Mi-ai prezentat exact ce cautam.

| alessia5158 a răspuns (pentru konfing):

Tatal tau( caruia i se aduce la cunostinta acest preaviz), ar trebui sa faca o contestatie la acest preaviz ( cu numar de inregistrare, din care va pastra o copie!)--- contestatia sa se refere, in mod expres, la refuzul dirigintei de a-ti primi motivarile --- sa insiste si asupra adevaratului motiv care a generat refuzul dirigintei : refuzul de a plati fonduri ilegale( al scolii, al clasei).
Ca sa ai idee cam ce s-ar mai putea face in continuare, citeste aceasta decizie a Curtii de Apel Craiova-sectia de contencios administrativ intr-un caz similar( dar pentru 130 de absente!):http://www.avocatura.com/......strat.html

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, din nefericire o sa mai intalnesti asemenea oameni,, mari cu suflet mic,,. Acestia vor sa demonstreze ca au,, putere,, asupra altora si vor sa se impuna prin orice mijloace.Pari dezghetat si inteligent, dar trebuie sa mai inveti cate ceva despre diplomatia de integrare...In situatia data, daca s-a dat curs acelui demers al dirigintei, nu ai nici o sansa legala de a avea castig de cauza.In jurul tau s-a creeat o,, plasa,, pe care nu o poti strapunge. Daca ai sansa unei contestatii, prin aceasta recunoaste-ti greseala si roaga conducerea liceului sa-ti ofere reanmatricularea, cu anumite promisiuni.E pacat sa pierzi anul si e prea devreme sa infrunti un sistem pe care nu il cunosti.Fiind major, parintii pot interveni doar facultativ, iar colegii nu o sa te sustina.Mai revin-o.

| konfing a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Da inteleg acest lucru. Oricum voi fi reinmatriculat pentru ca stiu cum sa procedez/vorbesc cand se va intocmi consiliul. Dar de vreme ce voi fi reinamtriculat am 2 optiuni pe care nu le pot accepta 1: sa raman in clasa in care sunt si sa stau inchis psihic pana o iau razna si fac,, crima,, 2:sa ma transfer la alt liceu desi nu cred ca mai rezist inca unui transfer pentru ca datorita situatiei financiare precare am fost nevoit sa imi mut fundul de x ori in y zone si abia acum m-am asezat undeva, pe o perioada buna, indeajuns incat sa termin liceul.deci voi alege varianta a 3-a in care voi face cumva sa fie anchetata diriginta.Iar,, ofurile,, pe care vreau sa le prezint inspectoratului sunt serioase din cauza faptului ca diriginta nu ma ataca doar jignindu-ma,, indirect,, ci face tot posibilul sa ma izoleze de colegii mei care au de suferit din aceasta cauza Ex: 2 colegi de clasa de 1 an(prieteni de 10) sunt cei care nu au semnat procesul verbal mentionat mai sus. Ia-u sunat parintii sa le spuna sa isi fereasca progeniturile de mine pentru ca ii oblig sa faca anumite chestii total neadevarate (a dus-o la absurd cu asta) iar cum ziceam acesti 2 prrieteni/colegi pot si ma vor sustine. Iar daca diriginta va folosi ca aparare iesirea mea din acea ora (injuraturile) ceilalti profesori presupun ca pot confirma ca la orele lor sunt,, normal,, din punct de vedere psihic.Si la urma urmei m-am mai gandit la o solutie daca nu pot face chiar nimic in ceea ce priveste inspectoratul voi apela la presa. Din cate stiu abia asteapta un subiect de genul acesta. (cu toate ca nu am dovezi materiale, presupun ca si cuvantul colegilor conteaza si nu ma refer doar la cei 2 amici ci jumatate de clasa ).Cam asa sta treaba,,,,, daca are putere asta nu inseamna ca trebuie sa abuzeze dea ea doar ca sa ne dovedeasca noua niste,, copchii care is aerieni si goi in craniu,, ca poate. Unii accepta asta eu unul nu pot sunt incapatanat.Dar prin cate am trecut in putinii mei ani de viata,,,,, nu a trecut ea in toata viata ei.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru konfing):

Esti un rebel, iar eu te inteleg perfect.Da, e bine sa schimbi clasa, dar nu cred ca vei reusi.Numai ca eu cunosc foarte bine caracteristicile varstei, iar una dintre cele mai specifice este retragerea din fata autoritatii atunci cand nu esti implicat.Ma refer la colegii tai, care se v-or lasa influentati de parinti.Esti un tanar mai aparte, dar incearca sa-ti canalizezi inteligenta spre ceva constructiv pentru tine.Incearca s-o ignori pe diriginta, acesta constituind acum,, campul tau de lupta,,. Incearca sa-ti modelezi temperamentul.Iti va folosi mai tarziu.

| konfing a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Ei bine draga domnule, iti multumesc din suflet pentru ajutor.Combinand sfaturile dumneavoastra cu ale Alessiei mi-am facut o idee de baza pe care o pot ramifica in multe directii in asa fel incat, chiar si in caz de esec sa am un castig pe acest plan. Multumesc mult.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru konfing):

Ma bucur ca esti rezonabil. Alessia ti-a expus versiunea corecta in ce priveste procedurile legale.Eu sunt adeptul principiului ca fiecare individ trebuie sa fie el insusi,iar cei care suntem obligati sa luam unele masuri,cred ca trebuie sa acordam circumstante atenuante,in functie de varsta,de situatia personala si alte cateva criterii.Din nefericire,deseori,prin aplicarea rigida a unor prevederi,se distrug destinele unor tineri,care sunt la inceputul formarii propriului caracter.Din nefericire categoria de oameni care te judeca acum,nu au si cunostinte psihologice,ori au niste,,atestate,,completate,, din burta,,. Oricum, daca socotim, chiar daca ti-ar fi acceptat diriginta scutirea, cred ca ramanea un numar suficient de absente ca sa faca demersurile respective.De multe ori aceste masuri nu se iau, dar se are in vedere si atitudinea elevului in cauza.Totusi,incearca sa te adresezi consiliului unitatii de invatamant in termen de 5 zile, dar nu cu o contestatie, ci cu scuze. Poti evita exmatricularea si castiga un an...

| konfing a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Buna seara.
Am fost rematriculat in cele din urma dar nu cu scuze ci cu increderea cu care am expus problema. Ideea e ca daca mergeam cu intentii de scuze si plecarea capului sunt 100% sigur ca nu aveam nici o sansa. Desi am mers revoltat si stiind ca am o parte din vina am expus o tarie de caracter si un oarecare psihic impunator care dupa cate am observat directorul si adjunctul au avut reactie de supunere si prin urmare dorinta de a dezbate problema. Ideea e ca in ziua de azi plecarea capului inseamna taierea sa. Nimeni nu asculta ce ai de spus decat daca ai ceva de oferit. Si unde voiam eu sa ajung e la faptul ca mai bine mergi cu adevaruri expunand consecintele nerespectarii acestuia, decat cu adevaruri si acceptarea neacceptarii acestuia prin simplul fapt ca oamenii nu au chef de tine. Iar in consecinta primei variante daca te impui sustinandu`ti adevarata cauza nu ai nimic de pierdut. Eu unul m-am ales cu rematricularea, ascultarea problemelor mele in ceea ce ne priveste pe mine si diriginta, 0 absente si 2 lectii de viata. "Nu pleca capul in fata coruptiei ci combate-o" "Pleaca capul doar celor pe care ii cunosti si stii ca atunci cand ai gresit iti poti asuma raspunderea". In orice caz raspunsurile dumneavoastra au avut o mare importanta in ceea ce ma priveste pentru ca, combinate cu incapatanarea mea au avut un efect de motivare si au luminat o cale la care nu ma asteptam sa o descopar. Va multumesc. Acum pot sa imi vad de ale mele in continuare.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru konfing):

Bafta in continuare.

| konfing a răspuns:

Oh si imi cer scuze pentru greselile ortografice sunt putin agramat din cauza oboselii nu prea am dormit...