| Zaparul243 a întrebat:

Salut Sunt la liceu in clasa a xi-a si aș vrea sa știu daca se mai poate depune de burse și in semestrul 2 daca nu am facut pe semestrul 1

Răspuns Câştigător
| iMihai98 a răspuns:

Salut!
Sunt mai multe tipuri de burse pentru care poti aplica:
- burse sociale sau burse de ajutor social

- burse de studiu

- burse de merit

- burse de performanta.

*Presupun ca vrei sa aplici pentru o bursa de merit, acestea se ofera in functie de media semestriala sau anuala, eu am primit bursa la finalul lunii acesteia pentru semestrul trecut, presupun ca daca nu ai primit-o poti intreba la secretariat (ceea ce nu recomand pentru ca o sa primesti un raspuns sec si sictirit, asa ca te sfatuiesc sa o intrebi pe dirignta/dirginetele tau)
*Daca vrei sa aplici pentru o bursa de performanta, acestea se ofera pentru "elevii care au obtinut locurile I, II sau III la etapele nationale ale olimpiadelor si concursurilor scolare si pentru cei care s-au calificat in loturile de pregatire organizate pentru competitiile internationale"(accesi situatie ca mai sus, intrebi dirgintele/diriginta)
*Bursele sociale se ofera in anumite situatii (bursa sociala pentru elevii orfani sau bolnav / bursa sociala pentru elevii al caror venit net lunar pe membru de familie nu este mai mare de 50% etc)
Pentru mai multe informatii iti recomand sa citesti tot ce scrie aici https://www.portalinvatamant.ro/......-8379.html

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Da, îmi amintesc ca la noi se putea. Întreabă la secretariat sau pe dirigintele tău.

| TheStrategist a răspuns:

Cred că da, întreabă-ți dirigintele.