| boss97 a întrebat:

Salut.Tot aud mulți prieteni zicând că fetele pe care le plac ei, nu au simțit acel ceva pentru ei...
Întrebarea mea este: cum poți face o fată să simtă acel ceva? Adică să te placă și pe tine

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hai să definim a te place ca atracție sexuală resimțită la nivel conștient.
Ca aceasta să se întâmple, trebuie să ai un minim de contact real cu persoana, să o vezi, să fii în proximitatea ei.
Astfel, să facem un mic scenariu.
Ești la școală, intr-un liceu mixt.
În pauză în curtea școlii sunt băieți și fete.
Ai remarcat o fată dintr-o clasă paralelă.
Ai văzut-o de la distanță. Brusc ți-ai dat seama că îți place de ea.
Sunt mai multe fete drăguțe în curte, dar, doar ea ți-a atras atenția în mod deosebit. Dta ai făcut o selecție inconștientă, ceva din felul ei de a fi, cum arată, etc, ți-a atras atenția și ți-a provocat o emoție, iar această emoție a devenit persistentă, ai dorit să o revezi și în pauza următoare.
Ce să faci ca ea, și ea să simtă acel ceva?
Dacă stai la distanță de ea, nu are cum să ajungă să simtă ceva exact pentru tine, căci mai sunt și alți băieți în curte și în clasa ei, etc. Că pățești ca Eminescu.
Iubind în taină am păstrat tăcere,
Gândind că astfel o să-ţi placă ţie.
Nu are cum să îi placă de tine dacă nu te cunoaște, dacă nu te vede, dacă nu vorbești cu ea.
Dacă vei face asta, să vorbești, dta nu vei vorbi cu ea oricum.
Astfel când îți place de o fată, dta când vorbești cu ea, pui în vorbe, în comportament emoțiile dtale, le exprimi, chiar fără să te gândești la asta. Orice fată caută un băiat. Astfel ea se va bucura dacă dta vorbești cu ea. Apoi, cum să faci ca ei să îi placă EXACT de tine și nu de altul, nu există rețetă exactă.
După ce o abordezi, trebuie să existe un minim de interes din partea ei, ca să nu refuze discuția, contactul social cu tine.
Apoi, să cauți un pretext de întâlnire să faceți ceva împreună, film, cafenea, cofetărie, alergat sau plimbare în parc, etc.
Această întâlnire și activitate împreună, face ca micul interes pe care îl are din start cu tine, să crească, sau poate invers.
Așa o poți face să simtă ceva pentru tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Baiul este ca nu poti sa faci pe nimeni, sa simta ceva pentru tine! Pur si simplu, asa ceva nu se poate!

Ca sa intelegi asta, hai sa facem un exercitiu simplu:
- alege fata cea mai urata din clasa
- imagineaza-ti ca vine la tine sa-ti spuna ca te place si te vrea de iubit
- tu poti sa o placi instantaneu?
- poti sa te fortezi sa simti ceva pentru ea?
Cam acelasi lucru este si cu restul lumii, nu poti impune sau convinge pe nimeni sa te placa, daca el sau ea, nu te plac si nu simt nimic pentru tine.

| ThyDoom a răspuns:

Nu poți face sau obliga pe nimeni să te placă. Din nici un punct de vedere. Rămâne să fii tu însuți și o să reușești să găsești o fată care să te placă. Eventual. Sunt sigur că ești foarte tânăr. Până atunci comunică cu cât mai multe persoane. Și cine știe, poate ajungi să cunoști pe cineva cu care să-ți împărtășești emoțiile.

| Mynameis93 a răspuns:

Nu o poți face să te placă.