| aly a întrebat:

Acum ca nota de admitere la liceu e 75 la suta testele si 25 la suta clasele 5-8, credeti ca notele finale o sa fie mai mari sau mai mici ca cele din anii trecuti cand ponderea era 50-50? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| jaxx a răspuns:

Cu siguranta o sa fie mai mici deoarece la examen riscul de a lua o nota mica este foarte mare.De exemplu anul trecut am luat la examene 7 si 8 dar am avut media pe cei 4 ani 9.90 de aceea am avut si media de admitere 8, 7 dar daca anul trecut ar fi fost procentele 25-75, ca acum, as fi avut media 7.95.

1 răspuns:
| mssch a răspuns:

Normal ca vor fi note mai mici. Spre exemplu, am vazut elevi care au terminat 5-8 cu media peste 9, iar la examene nu au luat mai mult de 7...