| anonim_4396 a întrebat:

Acum doua saptamani mi-am pierdut telefonul intr-o cofetarie (stiu stiu), toata lumea m-a certat bla bla bla, acum s-au mai remediat lucrurile. Nu era orice telefon, era un Nokia 5130 Xpress Music... Ma rog, acum am alt telefon. Problema este urmatoarea: cand incerc sa sun pe vechea cartela aud tonul de ocupat (BIP BIP BIP), dar cartela nu are cum sa o foloseasca (cel care a gasit-o) pentru ca telefonul nu mai avea baterie in momentul ala si codul PIN il gasesc mai greu, nestiind nici numarul de telefon.
Deci, ce credeti ca este? Vreo redirectionare ceva? Sau vorbeste intr-una? (ceea ce nu e posibil)

Răspuns Câştigător
| BiancaGeorgya a răspuns:

El poate scoate cartela si s-o puna in alt telefon si sa vorbeasca cat vrea. Te sfatuiesc sa te duci la Operatorul tau ( Vodafone, Orange etc. ) si sa-i spui sa-ti inchida cartela de la telefonul pierdut.

1 răspuns:
| BiancaGeorgya a răspuns:

Cartela se poate scoate din telefon. Si cel care a furat-o poate sa o puna in alt telefon. Du-te la operatorul tau si spune-i sa iti blocheze acea cartela.