| numee2227 a întrebat:

Salut TPU, am 1, 85 si 89, 3 kg, in vara aveam 72 kg. Nu stiu de ce m-am ingrasat asa de rau, am mese regulate, nu mananc multe calorii, intotdeauna am avut grija cu alimentația. In ultimul timp am o perioada foarte stresanta si situatia in familie si pe la scoala (sunt clasa a 8 a). Cum le pot da jos? Sau cum sa scad treptat?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca nici macar nu esti constient d ecate calorii mananci, odata ce ai luat in greutate 17 kg in jumatate de an, deci enorm de multe calorii ai mancat.

Apuca-te de alergat, iesi macar 1 ora dimineata la alergat si totodata elimina din harna ta zilnic: painea, pastele fainoase, dulciurile, cerealele, sucurile si cartofii.

| LisaJulie a răspuns:

Stresul este cauza! În ziua de azi mai toată lumea se îngrașă de la stres! Încearcă totuși sa reduci stresul pe cât posibil și sa petreci cât mai mult timp afara!

| numee2227 explică (pentru LisaJulie):

Ideea este ca eu m-am lasat de sport si nu mai am multa activitate

| LisaJulie a răspuns (pentru numee2227):

De ce ai renunțat la sport! Încearcă totuși sa faci jogging

| numee2227 explică (pentru LisaJulie):

Din cauza lipsei de timp. Aveam meditatii luni marti joi vineri de la ora 4, 5 si antenamentele in general incepeau la ora 7 si dupa meditatii si scoala nu prea mai aveam chef de antrenamente, eram destul de obosit + teme si alte proiecte

| MihaiMB a răspuns:

Eu cred că mai degrabă că nu ți-ai dat seama câte calorii ai mâncat, stresul nu are nici o legătură cu greutatea, asta este doar un mit. Apucă-te să faci mișcare, va fi spre binele tău.

| numee2227 explică (pentru MihaiMB):

Pai ideea este ca m-am ingrasat dupa ce m-am lasat de sport, am facut aproape doi ani de kickbox si m-am lasat din cauza ca aveam 4 meditatii pe saptamana si prea putin timp liber

| MihaiMB a răspuns (pentru numee2227):

Deci, de aici se trage.

| numee2227 explică (pentru MihaiMB):

Crezi ca daca ma apuc din nou, dau kg jos inapoi? Ideea e ca eu nu arat foarte gras pentru ca sunt inalt, adica se vede ca sunt grasut dar e destul de deranjabil pentru mine

| MihaiMB a răspuns (pentru numee2227):

Normal că de acolo este, dacă ai făcut kickbox, tu în perioada aceea ai făcut mai multă mişcare decât acum.