| Turbo223 a întrebat:

Am 12 ani si sunt copilaroasa.Nu vreau sa ma maturizez, dar cand este cel mai bine sa o fac?

Răspuns Câştigător
| Thesimplecat a răspuns:

O haide..nu poti controla maturizarea. La un momentdat iti vei da seama ca incepi sa tratezi lucrurile cu mai multa seriozitate si ca iti vei lua mai in serios tot ce tine de scoala, familie, prieteni etc. Eu zic sa nu te grabesti si sa te bucuri de copilarie e cea mai frumoasa etapa din viata. Pupici!

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Maturizarea dureaza pana mori, nu te grabi.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Poti fi copilaroasa, insa matura. Nu o faci la comanda, se intampla pur si simplu. Ca indragosteala gen.

| Mrfear a răspuns:

Nu inteleg de cei voi, copii de 12 -13 -14 ani va faceti probleme la cat de copilarosi sunteti, mai bine sa te maturizezi la 18 ani, decat la 9-10 ani sa porti tocuri prin casa si sa ai fata plina de farduri.In plus, "maturizarea" este intelesa gresit de multa lume, un om se maturizeaza complet cand ajunge la maturitate, cam in jurul varstei de 35 de ani.Nu te mai gandi la cat de copilaroasa esti pe langa altii,esti un copil si este normal, iar niciun om nu este matur in toata regula, adultii se dau in carusele, masinute se distreaza si ei ca noi copii. Oricine are un strop de copil in el, sunt adulti care se comporta ca cei de 10-12 ani, iar putin maturizare nu are loc intr-un anumit interval de varsta, unora li se petrece la 11-13 alti 16-17, chiar nu conteaza asa mult varsta in situatile astea...winking