| G3mini a întrebat:

Am 15 ani, 1.64m si 56-58kg. Problema e ca sunt cel mai scund baiat din clasa mea.
Mama are in jur de 1.55, parintii ei sunt amandoi scunzi, in timp ce tata are in jur de 1.75 iar parintii lui sunt mai inalti. Majoritatea rudelor din partea mamei sunt mai scunde decat mine, iar din partea tatei sunt mai inalte(chiar dcaca exista cateva exceptii).
Nu duc un mod de viata sedentar, practic fotbal de aproape un an si ador sa fac msicare. Alimentatia, insa, mai lasa de dorit, deoarece, sincer, mananc cam putin (maxim 2-3 ori pe zi), si nu ma sinchisesc sa consum multe lactate si multe proteine. Dorm 8-9 ore pe zi (intr-adevar, adorm foarte tarziu, de obicei dupa 1-2 dimineata).
Intrebarea mea este, mai am sanse sa ma inalt? Vara asta nu m-am inaltat nici macar un cm, si tocmai am terminat clasa a 9a. Tatal meu mi-a spus ca a inceput sa se inalte dupa ce a terminat clasa a 8a(eu am inceput scoala cu un an mai repede).

Răspuns Câştigător
| Venerabilul a răspuns:

Bănuiesc că o să ajungi și tu undeva pe la 1.75, luând în considerare datele zise de tine. Dar nu e nimic sigur.
Ești încă în perioada pubertății, adică atunci când se crește cel mai mult.
Poți să încerci și să vorbești cu un medic endocrinolog.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Încă ai timp să crești. Cel mai probabil o să mai crești până la 18 ani.

| G3mini explică:

M-am inaltat foarte mult iarna trecuta (am ajuns de la 1.50 si ceva la 1.64), si mi-e teama ca nu o sa ma mai inalt degraba foarte mult deoarece, in ultimele luni, nu m-am inaltat chiar deloc.
Nu ma prea deranjeaza faptul ca sunt scund, deoarece fete care sa ma placa tot sunt, asa scund cum sunt, insa mi-as dori sa ajung macar la 1.70, sa nu mai fie diferenta asta chiar atat de mare intre mine si colegii mei, care sunt cu un an mai mari ca mine si cu vreo 15 cm laughing
Multumesc mult pentru raspunsuri

| crystina244 a răspuns:

Pentru a creste în înălțime esențial este somnul și vitaminele. Cele mai importante ore de somn sunt intre orele 22:00-00:00,restul nu te prea ajuta sa îți odihnești organismul sau sa crești...deci în concluzie ar trebui sa îți schimbi stilul de viata și te-ar ajuta și puțin baschet...