| andreicena2 a întrebat:

Salut, TPU!
Am 15 ani jumate şi aş dori să cresc în înălţime, este posibil aşa ceva la vârsta mea? Ţin să precizez că:
Am 1, 77m înălţime.
Am făcut înot când eram mic vreo 2 ani cu pauze.
În clasa a 6-a m-am apucat de handbal, atunci am crescut mult şi m-am lăsat când mergeam în clasa a 7-a.
În semestrul doi, clasa a 7-a m-am apucat de baschet, l-am exercitat până în clasa a 8-a.
Acum sunt clasa a 9-a şi m-am apucat de atletism în semestrul I, sunt la un liceu cu program sportiv. happy
În ultimii doi ani am crescut foarte puţin, vreo 4-5 cm maxim. Sunt genul de băiat mai slăbuţ, talie mică, am braţele lungi, cât de cât subţiri.
Cum aş putea

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar esti destul de inalt. Mananca sanatos. Si unele lucruri tin si de gene.
mergi la sala ceva timp.

| pkpdionut a răspuns:

Esti exact ca mine. Si eu la 15 ani aveam 178cm iar acum la 18 ani am 187cm, deci o sa mai cresti.

| andreicena2 explică (pentru pkpdionut):

Hm, stii care e faza? Ca eu am crescut brusc in clasa a 6-a, am crescut de la 1, 60 la 1, 73 pana in clasa a 7-a, semestrul II parcă. După aia am crescut puţin până în clasa a 8-a, practic din semestrul II, clasa a 8-a nu am mai crescut. Acum nu mai cresc. Deci, asta înseamnă că este doar perioada în care nu mai cresc, ulterior voi creşte brusc din nou?

| andreicena2 explică:

Este posibil să ajung la 1, 83-1, 85 când termin de crescut?

| HaSClau a răspuns:

Depinde ce inaltime au parintii tai.
Daca parintii tai au de exemplu 1, 70-1, 80 cu siguranta vei ajune la ~1, 90.
Esti in crestere pana la 21 de ani asa ca ai grija de corpul tau, tinete de sport si o sa fie bine.