| thunder11 a întrebat:

Salut TPU am 16 ani sunt baiat si am nevoie de un sfat serios, pe zi ce trece ma lupt in fiecare zii cu insecuritățile mele spre ex matreata, acnee si dinti galbeni, ma simt intr-o semi depresie deoarece nu imi doresc sa am aceste probleme dar tot le am, incerc zi de zi sa scap de matreata sau sa scap de acnee si tot nu imi iese ba devine din ce in ce mai rau, mi-as dori sa fiu si eu normal, sa evoluez sa am parte de un glow up sa scap de aceste insecurități, ceva sfaturi?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cel mai indicat este sa mergi la un medic dermatolog, chiar in cadrul aceluiasi consult te poate ajuta si referitor la matreata cat si la acneewinking

in ceea ce priveste dintii galbeni, nu fuma si nu bea cafea des, nu consuma bauturi fierbinti etc
mergi la stomatolog si fa-ti un detartraj, dupa ce iti face detartrajul, medicul iti va face un periaj profesional, acestea 2 nu iti vor albi dintii precum starurile de filme care au implanturi si alte minunatii, insa iti va albi suficient dintii incat sa vezi diferenta fata de acum!

pentru semi-depresia in care te afli recomand sa iti faci un cerc de prieteni sa iti gasesti hobbyuri si nu in ultimul rand sa iesi cat poti de des la plimbare in aer liber si sa limitezi pe cat posibil statul pe calculator, telefon, tableta etc

| thunder11 explică (pentru Simpatic):

Mersi de sfat, nu fumez si nici nu beau cafea dintii galbeni pentru mine sunt genetici

| Violleta2022 a răspuns:

De matreata poti scapa folosind un Sampon cu Nizoral, pe care-l poti cumpara numai din farmacie, fiindca contine medicatie in el.

De acnee poti scapa cu apa calda si sapun, spalat obligatoriu dimineata si seara, in special seara, cand trebuie sa curerti praful si impuritatile de pe fata, care se strang si astupa porii fetei, formand punctele negre si ulterior acneea (bubele).

Dintii galbeni se spala foarte bine cu periuta de dinti, pasta de dinti si odata la 3 zile cu bicarbonat de sodiu. Spalarea dintilor se face minim 2 minute, dupa fiecare masa.

Cu o igiena zilnica si riguroasa, scapi de toate aceste probleme minore care iti aud insecuritate.

| OvidiuSorinCupsa a răspuns:

Salut, conștientizează că o să mori și nimănui nu-i va fi păsat de cum ai aratat sau nu.
alții au fețe deformate și o duc mai rău la capitolul aparență și tu te plângi că vai am o leacă de acnee și dinți galbeni.

| thunder11 explică (pentru OvidiuSorinCupsa):

Mersi de sfat, ai dreptate intr-un fel