| Meeee2 a întrebat:

Am 18 ani sunt băiat mic de înălțime slab și foarte prost...
Efectiv nu mai stiu ce sa fac imi pun mereu întrebări de ce sunt asa de prost. Am avut perioade în care am intrat in depresie, am fost la psihiatru si la psiholog. De cand ma stiu am facut doar alegeri greșite in viata, imi doresc sa mor si sa nu mai stie nimeni nimic de mine!
Am dezvoltat o boala numita paralizie in somn si acum am crize de astea in somn. Am descoperit alte probleme de sanatate, ma urăsc, am facut greseli pentru care nu as putea fi iertat, am fost ipohondru si sunt si timid si frumos si slab și prost. Nu reusesc sa-mi caut o prietena deoarece ma preocupa prea mult sa stiu ce cred ceilalți despre mine. Va rog ma poate ajuta cine cu un sfat, app sunt din Vaslui si traiesc bine.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun găsit,

Probabil în acest moment, ți se pare cam deplasat să ieși din zona de confort. Paralizia în somn, este catalogată drept parasomnie, iar acest fenomen, greu de crezut, a fost experimentat de peste 60% din populația globală, te asigur.

Inclusiv eu am fost victimă a acestui fenomen!
Prost, te asigur că nu ești, iar alegerile greșite pe care le faci în viață, consideră-le reper, astfel încât, pe viitor să nu le mai repeți și totuși, să-ți aduci aminte de ele cu o notă de sensibilitate, dar și de amuzament!

Lumea e mare, și n-o să se schimbe prea curând. Important este să ne adaptăm condițiilor, pentru că asta este viața... un joc pentru supraviețuire.

Cât despre problema ta în greutate, ia măsuri de pe acum, căci ai șanse mari, dacă îți propui și tu bineînțeles, prin exercițiu intens, să te dezvolți fizic, și să fii puternic. Ține minte, lucrul cel mai de preț în viață este familia. Nu neaparărat cea din care îți ai originile, ci cea pe care o formezi în timp cu trudă - cu prietenii sau în viitor, cu prietena ta.

Timiditatea, o să dispară. Cel puțin, când vei atinge o anumită vârstă, vei realiza că, o să fie necesar să renunți la această latură, ca să te integrezi în societate.

Părerea celorlalți, este infimă, pe lângă părerea prietenilor și a familiei. Nu trebuie să te gândești prea mult, trebuie să acționezi.

Toate cele bune!

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inaltimea mica nu are legatura cu iq, einstein nu avea 1, 90, asa de curiozitate sa stii, paralizia in somn inseamna de fapt ca ai vise lucide, studile arata ca acesti indivizi au o imaginatie mai buna, te poti apuca de desenat, pictat, nu esti prost

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te cred că ești prost.
Dta reușești să îți analizezi situația, ai un set de valori, te raportezi la alții. Eu zic să cauți în librărie cartea Robert l. Leahy - Învinge Depresia și să citești ce scrie acolo și să aplici.