| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.Am o intrebare legata de fete laughing. Vreau sa stiu oare ce apreciaza o fata la un baiat? Ii place sa aiba muschi,sa fie inteligend,carismatic sau vesel? Nu pot intelege ce preferinte are o fata.Din cate am vazut fetele "cuminti" sau nu prefera genul de baieti "golani". Vreau si eu niste pareri, poate si niste sfaturi chiar din partea unor fete daca se poate.Dau funda pentru cel mai interesant raspuns big grin

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey Roby!
Nu sunt fata dar totusi o sa incerc sa-ti raspund. Baiatul ideal ar fi unul care le are pe toate cele de mai sus dar cu totii stim ca nimeni nu este perfect deci cateva dintre calitatile mentionate sunt mai importante decat celelalte.

Exista fel si fel de fete pe lume, unele dintre ele prefera anumiti baieti in timp ce altele ii considera pe aceia niste pampalai...fiecare cu gusturile lui,intelegi?
De ce crezi tu ca fetele gasesc mai repede prieteni golani? Intrucat acestia sunt ceva mai impulsivi decat orice alt baiat inteligent,vesel,carismatic dar foarte timid. In acest caz sunt de parere ca se aplica acel principiu "Cum sa ai o prietena daca tu nu intrebi pe nimeni daca vrea sa fie cu tine?" De aceea au acei golani prietene de treaba. Baietii inteligenti,la locul lor de obicei ori sunt foarte timizi ori cauta o fata ceva mai speciala. Acesti "golani" sunt ceva mai impulsivi si nu sunt foarte urati nici ei. De aceea gasesc repede prietene,pentru ca intreaba multe fete daca vor sa fie cu ei. Tie,ca un baiat istet dar foarte timid iti va lua ceva timp pana sa-ti faci curajul,intelegi?
Sincer acum,crezi ca daca un baiat inteligent,carismatic si vesel s-ar duce la o fata pe care o cunoaste de ceva timp si ar intreba-o daca vrea sa fie prietena lui oare aceasta ar refuza? Nu prea cred.
Deci ele nu prefera acei baieti,golani doar ca alte variante mai bune nu prea au intrucat baietii calumea sunt pe cale de disparitie. Trist,dar adevarat.
Acesti baieti buni care au ramas,cei care invata si toate cele sunt oarecum marginalizati de restul pe diverse motive. (Ex: Cateodata sunt considerati ratati fara viata sociala intrucat le pasa foarte mult de invatat.)
Astfel o sa-si piarda increderea in sine (nu toata,doar o parte) si cel mai probabil nu vor intreba direct o fata daca vrea sa fie prietena lor.

Deci, fetele apreciaza orice fel de calitate insa acei baieti buni sunt pe cale de disparitie ramanand doar golanii. Baietii buni ramasi sunt la randul lor descurajati de aceasta afirmatie a ta "Fetele cuminti prefera genul de baieti golani" si nici macar nu incearca...
Ce calitate se cauta cel mai des la un iubit? "Sa nu fie nesimtit! "

Preferintele difera de la fata la fata...
de exemplu daca este vorba despre o fata la locul ei, foarte timida atunci cel mai probabil un baiat extrovertit foarte energic o va extenua si invers. Gusturile difera de la o persoana la alta, cel mai bine este sa cauti o persoana oarecum perfecta pentru tine. (perfectiunea eu unul o consider relativa, de aceea am zis "Perfect pentru tine")

Rezumat- Nu prefera acel tip de baieti dar alte variante nu prea mai au ...baietii buni sunt foarte rar intalniti.

Este doar parerea mea.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună. Fiecare fată apreciază alte lucruri dar toate ne dorim alături un băiat care să ne iubească, să întrebe: eşti bine?, un baiat alături de care să râdem, să ne simţim în siguranţă. Pentru căsătorie nu toate vor un golan.

| RedBull9988 a răspuns:

Salut! Hai sa iti zic ce apreciaza aproape orice fata din lumea asta:
-Sa aiba o personalitate alfa
-Sa fie lider in grupul lui
-Sa ai atitudine
-Sa aiba incredere in el
-Sa fie ingrijit
-Sa fie hotarat
-Sa aiba simtul umorului
-Sa fie creativ
-Sa fie spontan
-Sa stie sa comunice verbal si nonverbal
Mai pe scurt sa fie barbat.Conteaza si fizicul, dar daca ai toate calitatile de sus, poti atrage aproape orice fata doresti.(Doar daca le ai, asta se dezvolta in timp.)
O zi buna!

| VladauMara123 a răspuns:

Nu am putea generaliza, nu fiecarei fete ii place aceeasi tipologie de baiat si viceversa.Depinde de preferintile estetice a fiecarei persoane si de asemenea diferentele de caracter. De exemplu eu fiind o fata timida imi plac baietii putin mai indrazneti, cu un caracter mai puternic.Fiecare fata isi doreste un baiat care sa se ingrijasca, sa ii acorde atentie, rabdare si bineinteles dragoste. E foarte important comportamentul lui fata de ea, sa o asculte si sa o faca sa se simta confortabil, bine cu el. (de aceea fetelor le plac baietii glumeti) Sa fie o persoana deschisa si sa aiba minimul de bun simt.Intr-o oarecare proportie conteaza si lucrurile care le au in comun, cum ar fi genul de muzica pe care il asculta, anturajul, hobby-uri si alte cele dar si aici este discutabil. E posibil sa te atraga o persoana care este total diferita de tine, chiar contrariul tau.Cateodata fetele sunt atrase de baietii mai dificili sa spunem asa, baietii care nu se ofera pe tava, baietii mai misteriosi pentru ca le starnesc curiozitatea de a-i cunoaste. Dupa cum am spus insa, nu exista un "model" difera de la persoana la persoana. big grin