| xr0sioRx a întrebat:

Am o problema, destul de naspa laughing. Aproximativ acum 2-3 saptamani, pe gat, mi-a aparut o galma, care nu stiam ce e, credeam ca e vreun cos, l-am lasat 2-3 zile si am incercat sa-l storc, dar nu iesea nimic.Colegii la scoala mi-au spus ca poate fi furuculul. N-am auzit in viata mea de asa ceva, am mai citit intrebari despre acest subiect. Ce sa fac? cum as putea scapa de el? Sincer la medic n-as prea vrea sa ma duc,pentru ca am auzit ca este un tratament injectabila,parca, penicilina, nu stiu sigur. Exista vreo crema, ceva? Am dat cu mixtura mentolata, dar vad ca nu prea are efect, si cred ca se mareste sad. Inca ceva,acum daca incerc sa-l storc, iese ceva, dar foarte putin, si devine dureros.

3 răspunsuri:
| Moncherie a răspuns:

Furuncul e ca un cos gigant necopt. Cumpara-ti de la farmacie crema neagra. O sa o aplici pe locul respectiv timp de vreo 2-3 zile. O sa ti se adune in locul respectiv tot si abia atunci sa il spargo si imediat sa dezinfectezi cu spirt. Am avut si eu furuncul, iar doctorita mi-a prescris antibiotic injectie. Asistenta a venit acasa la mine si era sceptica daca sa imi dea sau nu injectia pentru ca doar s-ar fi mutat din loc. Asa a si fost. Mi s-a mutat de pe frunte pe nas. Nu am mai mers la doctorita, dar a venit asistenta si mi-a spus sa imi iau crema neagra. Asa am facut si am scapat de el.

| xr0sioRx explică (pentru Moncherie):

Ok happypentru ca nu rezist la tratament injectibil, pur si simplu, lesin laughing. Deci crema neagra sa numeste? sau are vreo denumire aparte?

| Moncherie a răspuns:

Crema neagra sau Ihtiol happy dar mai bine spui crema neagra. E mai sigur, decat sa iti dai ceva gresit. Sa specifici pentru ce ai nevoie.