| Andrea1313 a întrebat:

Am o problema. Eu am un grup în clasa care este foarte rău și nu ma accepta pe mine și pe niște colegi. Au făcut lucruri foarte urate, au ajuns sa ne huiduie pe strada, fuga de noi, sa ne închidă în clasa și multe altele. I-am spus dirigintelui, dar nu are ce sa le facă. Am spus într-o zi ca vreau sa ma mut, iar mama mea a vorbit cu o vecina care lucra la Unirea fără sa știu. Și îmi spune ca de săptămâna viitoare pot sa ma mut. Eu la Unirea nu am prieteni și nu cunosc pe nimeni. As mai putea sa merg și la Papiu, acolo unde s-a dus și o prietena de-a mea. Însă dacă as pleca de la școală mea înseamnă că îmi las prietenii. Cei patru prieteni pe care ii am. Dacă as pleca poate o sa fie mai rău, poate o sa fie mai bine. Și poate nu o sa ma accepte cei din alta clasa. Am vrut sa ii cer sfaturi bunicii mele și a început cu aberații.
Chiar nu știu dacă vreau sa ma mut. Va rog sa ma ajutați.

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

"Dirigintele nu are ce sa le faca" - daca nu poate el, directorul/directoarea scolii nu poate? Daca nici directorul nu ii sanctioneaza mergeti la inspectorat, politie in caz ca sunt violenti. Asa trebuie sa luati atitudine. Ii filmezi pe ascuns sa ai dovezi si arati ce se intampla in clasa ta. Fiecare elev are dreptul de a fi ascultat si de a invata in liniste in sala de clasa.
De ce sa pleci tu din clasa unde te-ai acomodat pentru niste colegi nesuferiti si needucati.
Uite, e foarte bine ca ai si tu grupul tau. Ii ignorati, dar sa pleci la alta scoala iar poate fi rau: daca e si acolo tot un grup ca acesta, rautacios?
Asa sunt unii, provoaca dezechilibru in clasa. Mai bine inveti sa infrunti obstacolele, ca in viata te mai lovesti de oameni ca ei.
Totusi, incercati sa vorbiti si cu ei pe cale amiabila: noi nu avem treaba cu voi, nici voi cu noi. Cred ca s-ar potoli si plictisi sa va sacaie in permanenta...

2 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Uite cum este treaba. Banuesc ca esti o persoana tanara.
Eu zic ca in viata poti mereu sa refaci totul ( nu este o scuza ca nu poti ). La varsta ta cel mai usor se fac prieteni, totusi in timp o sa vezi ca nu toti cu care vorbesti iti sunt cu adevarat pentru tine. Poti sa te muti la alta scoala, in timp ce pastrezi legatura cu cei de aici si iti faci alti acolo. Si treaba ca este un grup rau, lumea tinde sa atace persoanele mai linistite care pur si simplu nu le seamana. Asta inseamna ca in timp o sa ai capabilitatea in a "selecta" persoanele cu care o sa ai legaturi. In urmatori ani o sa ai de a face cu astfel de persoane, pana la liceu. Mai incolo nu se mai poate sa te comporti ca in generala ( sunt cei care nu se dezvolta ) dar in principal viata ii schimba. Deci daca nu iti place colectivul schimba-l dar poti sa ramai pentru mai incolo in viata sa te intareasca acest lucru cat si invatat sa selectezi.

| Norbert335 a răspuns:

Eh eu sunt la Papiu la stiinte sociale intensiv germana... nu e cea mai tare clasa! insa aici nu e absolut nimeni sa te huiduie sau ceva gen... oricum eu probabil ma voi muta la stiinte sociale intensiv engleza pentru ca nu imi place germana happy