| SpLaSh_5107 a întrebat:

am o problemă foarte mare, am 17 ani și în ăștia 17 ani niciodată nu am avut parte de atenție din partea nimănui și mă simt ( scuzați exprimarea) ca un căcat singura persoană care a "încercat" să mă ajute a fost fosta mea prietenă dar fără succes, nimic nu mă mai ajută, am încercat să scăp de tristețe și singurătate prin jocuri, muzică dar nu mai au efect și când sunt pus față în față cu cineva nou nici nu vreau să îi vorbesc pentru că sunt prea speriat să nu fie doar altă persoană în lista mea lungă de oameni care nu dau 2 bani pe existența mea de căcat și încep să gândesc ca ei și ma încearcă un gând de sinucidere sau măcar să mă tai pe mână, țigările nu îmi mai reduc din tristețe nu mă mai relaxează, chiar nu știu ce să fac sunt inexistent pentru "prieteni" și "colegi" părinții mei sunt despărțiți, nu am avut parte de atenție nici din partea profesorilor măcar, nu știu ce să mă fac am început să îi urăsc pe toți cei pe care îi cunosc numai pentru că știu multe despre ei si aș putea să le fac mult rău să sufere ca mine, am început să mă îndoiesc de căcatu ăsta numit religie de când eram mic pentru că "acolo sus există un Dumnezeu care ne iubește" "suntem egali în fața lui )" dar egalitatea și iubirea din viață unde sunt? Cu așa "cadou" de la el ma piș pe el mai bine mă sinucid si gata suferința

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, încerc atât cât pot să îţi înţeleg supărarea şi starea pe care o ai şi îmi pare rău că suferi, tu singur poţi să te ajuţi dacă nu vrei să apelezi la un consilier şcolar. Ai ideea că nimeni nu dă 2 bani pe tine idee ce o alimentezi singur fără vreun rost şi asta îţi face rău, ai spus atâtea că nu ştiu exact la ce sa raspund mai întâi. Indiferent de ce alegi, sa scapi de tristeţe prin jocuri, fumând, nu va da roade pentru că tu nu îţi impui să fi bine şi ai în minte ideea că cei din jurul tău nu te observă şi implicit nu îţi acordă atenţie, ceea ce poate nu este aşa cum vezi tu, părinţilor le-ai spus toate astea? fiecăruia în parte, încearcă să vorbeşti cu ei. Starea bună nu are cum să vină când tu ai atâtea gânduri urâte, scapă de gândurile astea că oamenii nu dau 2 bani pe existenţa ta, să te răneşti fizic, fumatul, că eşti inexistent pentru alţii, gandurile de ură spre cei din jurul tău, este foarte greu să scapi de aceste gânduri, nu vei putea peste noapte dar dacă nu încerci nu ai cum să şti dacă vei reuşi. Ai doar 17 ani şi toată puterea să îţi învingi gândurile urâte care te tulbură pentru că eşti un copil frumos şi şti că deşi tu nu ai avut parte de atenţie tu ai multă iubire şi eşti capabil să oferi atenţia care ţie nu ţi s-a dat. Nu te lăsa păgubaş, pradă viciului, şi nu pierde lupta asta pentru că poţi să fi bine, pentru că eşti un puternic şi vei fi fercit atunci când nici nu te vei aştepta dar pentru asta scapă de gânduri şi fi tu în primul rând cu ceilalţi aşa cum vrei să fie ei cu tine.

4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Du-te tare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ғaĸer a răspuns:

Trebuie sa iti faci un cel mai bun prieten, si eu eram asa candva si, si eu am parintii despartiti. Nu mai lasa depresia sa te inghita, incearca sa socializezi mai mult. Daca joci jocuri, inseamna ca esti gamer, de ce nu iti chemi prietenii virtuali la un suc ceva in viata reala? Ai multe solutii, viata nu e asa de nasoala pe cat crezi. Intra intr-un grup de prieteni cu chestii in comun. Repet, deschide-ti ochii si o sa vezi ca viata nu e asa nasoala pe cat crezi.

| anymore89 a răspuns:

Salut, ai doar 17 ani, foarte mult timp inainte, mintea ta se va schimba de la an la an, iar lucrurile care acum te afecteaza peste ceva timp nici nu o sa le mai dai atentie. Tocmai aceste suferinte prin care trecem la anumite varste ne face sa fim tot mai puternici. Fiecare experienta te imunizeaza, iar a doua oara cand treci prin ea o tratezi deja altfel pentru ca ai acumulat o anumita experienta. Daca esti in cautare de discutii mai amanutite pe aceasta tema gasesti un super grup de oameni pe http://numairezist.blogspot.ro/, un loc unde discutam aceste probleme si incercam impreuna sa le rezolvam sau macar sa ne descarcam.