| anonim_4396 a întrebat:

am o problema mare sad
Parintii mei vor sa ma mute la un alt liceu ( cel mai bun din judet) dar eu nu vreau sa plec ( m-am atasat de liceul meu actual. )
Nu pot discuta cu ei pentru ca sunt foarte stricti...ce as putea face ca sa nu plec de la liceul meu actual?

5 răspunsuri:
| alisuka_8196 a răspuns:

Singura modalitate poate ar fi ca unul-doi profesori sa le sublinieze parintilor tai faptul ca tu esti un elev model, iar mutarea ta ar insemna o pierdere.

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu ai cum sa le schimbi decizia.

| Cristina12457 a răspuns:

Le spui sa nu vrei sa mergi la alt liceu si ca daca te vor muta acolo nu vei mai invata nimic pentru ca tu te-ai atasat de acest liceu si de acesti colegi si nu vrei la altul. Daca tot te vor muta,desii mi se pare aiurea sa iti comande la ce liceu sa mergi, pur is simplu mergi acolo si nu inveti nimic la inceput. dupa aceea inveti ca e spre binele tau, dar vrei. Daca nu, nu inveti nimic si le spui ca sa te lase sa te muti inapoi. Sau pur si simplu incerci tu sa ii convingi sau ii spui dirigintelui/dirigintei ca sa ii sune si sa le spuna ca la ce liceu esti tu este unul bun si poate la celalalt nu te vei acomoda si va fi greu pentru tine is abureli de genul sau poti sa le spui tu abureli asa. Imi pare rau pentru tine ca parintii te obliga sa mergi la ce liceu nu vrei, dar asta este. Macar sa stii ca tu sa nu faci asa cu copilul tau.

| Zdog a răspuns (pentru Cristina12457):

Da. pe o parte ii inteleg, vor binele meu.
Vor sa ma transfer la SS ca e mai putina matematica

| iron86 a răspuns:

Du-te la alt liceu e spre binele tau, te vei atasa si de celalat imediat iti zic eu, te vei acomoda etc! deoarece poate si-au dat seama ca liceul asta la care esti nu este asa bun si nu prea te va ajuta! Eu zic sa ii asculti si sa lasi copilarile ca tot e spre binele tau!