| Criiiiiiiis a întrebat:

Am o problema nu stiu ce am dar cand vorbesc cu prietenul meu la telefon sunt foarte timida parca ma pierd numai cu el vorbesc asa cu altii vorbesc normal. Cand vorbesc cu el zic numai " mda" "da" "nu" "poate" "posibil""bine" "cum spui tu". Nici nu pot sa glumesc cu el sad. Imi zice sa vorbesc mai deschis cu el dar nu reusesc.
Ce sa fac?puppy dog eyes
[ Funda ] pentru. cel mai concret raspuns.

Răspuns Câştigător
| madalyna a răspuns:

Pai incearca sa iti imaginezi ca iubitul tau este un amic de-al tau pe care il cunosti de mult timp si ca din acel moment poti vorbi orice cu el(bine aproape orice)si o sa vezi ca incetul cu incetul o sa iti treaca timiditatea care de fapt nu este normala.

Iti dau niste sfaturi pentru a scapa de timiditate care sper sa-ti foloseasca.

1. Studiaza-ti limbajul corpului, de la privirea ocolita la felul de a te aseza pe marginea scaunului, vocea prea inalta sau prea joasa, tacerea tensionata, mimica si gestica impietrite sau teatrale, pe care cei din jur nu prea "le gusta".

Incearca sa privesti firesc, in ochi, persoanele din fata ta, deoarece acest lucru transmite sinceritate, incredere si, de ce nu, simpatie. Pozitia spatelui tau nu trebuie sa fie decat dreapta si impunatoare, deoarece exprima siguranta si stima de sine. Daca este nevoie sa dai mana cu un partener de afaceri, strangerea de mana nu trebuie sa fie defensiva (moale sau doar schitata), dar nici ofensiva (puternica). Exerseaza cum ar trebui sa procedezi, acasa, cu persoane apropiate tie, care pot si sunt dispuse sa-ti sustina eforturile depuse pentru depasirea timiditatii.

2. Studiaza-ti modul de a comunica verbal, evitand conversatia lacunara, laconica si mai ales tacerea, care este blocajul cel mai frecvent. Incearca sa redai tacerii o incarcatura emotionala, deoarece si aceasta poate fi un mod de comunicare: stimulativa pentru ceilalti printr-o mare putere de a asculta; incruntata, tensionata, agresiva, inhibanta sau autoinhibanta; ironica, dezaprobatoare, dispretuitoare, cu un rol defensiv sau meditativa, filosofica. Renunta la tacerea golita de prea mult sens sau la cea care abunda de sensuri, la tacerea brusca sau prelungita.

3. Abandoneaza-ti felul de a fi singuratic, placerea singuratatii sau teama de oameni. Teama pe care o resimti in mod subconstient este de fapt teama de teama, mai mult imaginara. Incearca sa fii mai indrazneata, sa cauti compania celorlalti, incearca sa-i cunosti si sa-i intelegi. Dezvolta comportamente sociale armonioase si eficiente interpersonal. Gandeste-te ca toti trebuie sa interactionam intr-un fel sau altul, voit sau nu. Lumea este formata din noi toti!

7 răspunsuri:
| Dav7id a răspuns:

Pai asta e de bine.Iti place cu adevarat de el.Trebuie sa ii placa si lui asta,doar ca incearca sa iti dea curaj sa vorbesti mai mult,vrea sa te ajute,nu inseamna ca gata nu vorbesti decat asa cu mine te parasesc,nicidecum.Dar totusi cand spune el ceva sa spui "mda" si restul suna descurajant pentru el ca baiat, ca si cum te plictiseste ce iti spune el, incearca sa spui si altceva pe langa mda si eu spuneam la fel.Ca la un examen nu e de ajuns un simplu da, mda.

| sonia_3318 a răspuns:

Corect e sa te gandesti ca e un prieten de al tau. Sa iti deschizi sufletul in fata lui...dar sa fii si putin misterioasa big grin Incepe tu discutii care sa ii placa si lui. Imagineaza-ti ca e cel mai bun prieten al tau.Mai glumesete si tu cu el! probabil crede ca nu prea il iubesti, daca vede ca tu nu spui aproape nimic si pari 'nepasatoare' ceea ce nu cred ca e adevarat se v-a indeparta de tine.

MUlt noroc!

| Xlove64 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine happy
Gandeste`te ca e o persoana obisnuita...si gandeste`te ca daca chiar il placi...nu mai fi asa ca s`ar putea sa-l pierzi happy
Sau incearca sa ii explici lui chestia asta ca poate te intelege...si poate te ajuta sa nu mai fi asa timida

| eu_4046 a răspuns:

Trebuie sa te gindesti care poate fi cauza acestei timiditati? Si de ce anume la telefon esti astfel? Trebuie sa ai incredere in el si la fel sa te inveti sa ii vorbesti cum iti place. Situatia care e acum inteleg ca te deranjeaza nu doar pe tine dar si pe el. " mda" "da" "nu" "poate" "posibil""bine" "cum spui tu". sa inteleg ca el vorbeste, tu doar ii raspunzi prin aceste replici, incearca tu sa deschizi o tema si sa vorbesti, sa ii povestesti poate ceva. Cred ca vei reusi.
P.S: intilniti-va mai des in real, e cu mult mai placuthappy
Bafta!

| madalyna a răspuns:

4. Invata sa zambesti atunci cand intretii o conversatie cu cei din jur, la serviciu, acasa, la cumparaturi, la facultate, ori de cate ori ai ocazia. Astfel, vei atrage atentia celorlalti intr-un mod placut; acestia te vor asculta cu placere si bunavointa. Conversatia sau dezbaterea te va ajuta sa-ti dezvalui calitatile necunoscute pana acum de catre ceilalti.

5. Exteriorizeaza-ti emotiile si sentimentele pentru a te face mai bine inteleasa. Trebuie s-o faci cat mai natural, fara a pendula intre cele doua extreme: izolare pana la narcisim versus teatralism. Incearca, de asemenea, sa te pui in locul celuilalt, sa permiti ca ideile si emotiile celuilalt sa te impresioneze pentru a putea sa-i raspunzi cat mai adecvat.

6. Scoate-ti "armura de protectie" pe care o porti si o suporti, pentru a te apara impotriva unei societati considerata de catre tine ostila. Scapa de ideea ca esti o persoana fragila (de aceea te consideri o posibila "tinta" sigura). Gandeste-te ca esti o luptatoare puternica, ce poate invinge orice, in orice fel de circumstante.

7. Traieste in realitate si mai putin in imaginar. Ia lucrurile asa cum sunt, analizeaza-te si adapteaza-te, apeland la conformismul social. Prea-plinul afectiv pe care il posezi trebuie ancorat in realitate prin atitudini participative, aspiratii catre social, colaborari si realizari impreuna cu acesta.

8. Gandeste pozitiv in tot ceea ce intreprinzi. Nu te mai gandi ca nu esti si nu vei fi apreciata corect niciodata, deoarece orice neincredere in fortele proprii are o conotatie exclusiv negativa si poate conduce la esec.

9. Fii pregatita pentru reactii de prietenie din partea majoritatii si lasa frau liber vorbelor, spontaneitatii in comportament si exprimarii emotiilor si sentimentelor. Lasa teama de ceilalti la o parte, deoarece aceasta nu este neaparat reala, ci se petrece mai mult in mintea ta.

10. Accepta-i pe ceilalti asa cum sunt, gandeste-te ca poate si ei au fost ca si tine, iar prin dorinta si perseverenta si-au depasit starile de timiditate, ceea ce a fost nu numai in folosul lor, ci si al celorlalti.

Incearca sa analizezi aceste sfaturi, sa ti le insusesti si apoi sa le adaptezi propriei personalitati, dupa care, in timp, vei scapa in mod sigur de povara timiditatii

| madalyna a răspuns:

Ps:si asculta cu atentie la persoana cu care vorbesti. Dandu-i importanta celui cu care ai inceput o conversatie, ii vei oferi ocazia de a simti ca se afla in prezenta cuiva care este interesat de ceea ce spune. Nu te gandi la ce vei spune tu, dar, cand iti vine randul sa zici ceva, continua ideea pe care cel cu care vorbesti a inceput-o. Astfel, prezenta ta va fi placuta si vei avea satisfactia ca ai implinit o nevoie a cuiva; in acelasi timp, ai scapat de propria ta timiditate.

| WyvernSky a răspuns:

Buna
Pai,asta inseamna cand vorbesti cu el,tu chiar simtiti ceva legat cu el sau baiatul[prietenultau],nu este destul de social.
Asta nu este un defect este ceva normal.

Cred ca ar fi bine sa fi si tu mai deschisa cu el, sa-i spui o gluma, un banc ceva sau sa iesiti la un suc si sa va distra-ti

Bafta!