| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema, daca pot sa-i zic asa.

Vorbesc cu o fata de ceva timp cateva luni de zile, ea e cam timida de fel. A avut doar un singur prieten pana acum si care a facut-o sa sufere. Ne intelegem foarte bine, excelent pot spune, dar problema e ca eu vreau sa fiu cu ea pentru ca o plac, la inceput nu o placeam dar am inceput sa o plac cu timpul, problema e ca ea e timida cum am spus mai sus, s-a despartit acum 2 luni cred de primul ei prieten care a facut-o sa sufere cam mult cum am zis si mai sus, dar problema e ca eu nu stiu cum sa o fac incet, incet sa fie a mea am mai incercat invitand-o pe afara dar nu prea reusesc si m-am intalnit de mai multe ori cu ea pe strada, insa doar ma saluta si nu sta sa vorbim mai deloc parca s-ar ferii de mine, dar acasa e altfel pe mess practic ma sufoca aproape, nici nu intru bine si ma intreaba ce fac in secunda 2. E cam geloasa cand vine vorba de alte fete si-mi pune intrebari suspicioase. rad mult cu ea glumesc, aseara am reusit sa vorbesc putin cu ea la telefon, in fine. I-am zis ca stiu ca a suferit si toate cele. i-am spus de fapt adevarul, ca eu nu am vrut sa intervin imediat dupa ce s-a despartit de prietenul ei, asa ca am asteptat si am avut rabdare cu ea si o sa astept in continuare numai sa merite, treaba e ca ea e o fata cuminte si retrasa si asta imi place la ea, pentru ca si eu sunt cam acelasi gen aproape. Ea a zis ca nu vrea o relatie momentan, si i-am zis ca astept cat este nevoie, i-am zis ca o sa am rabdare cu ea, am intrebat-o daca a inteles si mi-a zis ca "da" cu emoticonul ala zambind "; d". Sunt mai multe de spus dar nu am timp. Vreau sa ma sfatuiti ce sa fac, mie nu prea-mi place sa astept dupa fete ca destul am asteptat dupa una 1 an jumatate si m-am fript de 4 ori de 4! Si nu stiu ce sa zic vroiam parerea voastra, mersi.

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Daca tii la ea si daca ai sa incepi sa o iubesti cu adevarat, o vei astepta pana cand si ea va dori sa fiti impreuna. Nu o forta cu nimic. S-ar putea ca inca mult timp sa fie inchisa in ea, sa sufere din cauza fostului, iar faptul ca tu o astepti si nu grabesti nimic, poate ca asta o sa o convinga de faptul ca merita sa incepeti o relatie. Trebuie sa ai multa rabdare cu ea, pune-te in locul ei si ai sa intelegi ca nu ii este usor sa aiba incredere in alt barbat acum. Faptul ca se fereste de tine cand va intalniti se poate sa insemne faptul ca si ea te place ( pentru ca pana la urma, vorbiti pe mess, daca nu te placea deloc, te ignora), dar ii e teama de un nou inceput. Daca spui ca se exprima mult mai usor pe mess, incearca pentru inceput sa discutati astfel, vei descoperi mai multe in felul asta despre ceea ce simte si ea. Si mai ales, incearca sa ii oferi intelegere si protectie, in sensul sa nu o dezamagesti; orice mica dezamagire din partea ta poate face ca ea sa te asemene cu fostul ei, ceea ce sunt sigura ca nu iti doresti. Chiar daca ti-a spus ca nu vrea o relatie pentru moment, asta nu inseamna un 'nu' definitiv; poate faptul ca tu continui sa ii demonstrezi ca tii la ea, o va face intr-o zi sa te vada 'altfel'.
Sfatul meu este sa o astepti oricat; asta daca o iubesti cu adevarat. Mult succes!

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca o placi asa mult atunci asteapta pana e pregatita si demonstreaza-i cu esti altfel decat fostul ei prieten

| morningstar a răspuns:

Merci pentru fundita happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Ea nu a ieșit de mult dintr-o relație și poate lucrurile pentru ea sunt încă "calde". Încearcă să rămâi lângă ea și ea să vadă asta. Lucrurile sunt simple, i-ai spus și i-ai arătat că ești atras de ea, i-ai spus că ești dispus să o aștepți, mai rămâne să spuna ea când e pregătită. Spune-i să se gândească și la tine, tu ții la ea și ești dispus să o aștepți, dar nu poți să lași timpul să treacă pe lângă tine așa. Spune-i să ia inițiativa atunci când simte și să nu-i fie teamă de tine. Din câte ai spus, se vede că nu-i ești indiferent. Ai încredere în tine și lasă lucrurile să vină de la sine. Fii sincer cu ea și cere-i același lucru. Baftă!

| MrAlex a răspuns:

Aia cu asteptatu 1 an jumate..sincer? si-a batut joc de tinewinking mai stai 1 luna si daca nu vrea, numai are rost

| quickly a răspuns (pentru MrAlex):

@MrAlex : Stiu ai dreptate

| quickly a răspuns (pentru MrAlex):

Stiu frate... Asta e viata.

| gicaputinica a răspuns:

Nu stiu cati ani ai si cum sa abordez problema!
In principiu, toate femeile se lasa greu.
D'aia e vorba cu "facut curte"!
Mai insista! Daca ii place de tine va ceda repede daca nu...nu!

| quickly a răspuns (pentru gicaputinica):

Gicaputinica : am 19 big grin

| Zeref a răspuns:

Ei ii este frica sa intre intr-o relatie in care este nevoie de contactul vizual.Pe net merge pentru ca nu se vede fata individului si poate spune si scrie tot, ceea ce in fata nu poate sau nu poate sa fie asa cum este ea sau cum era.Aceeasi chestie este si cu cei care adreseaza intrebari aici care-i pun intr-o situatie jenanta.Aici se simt in siguranta pentru ca cel care raspunde nu stie cine e si nu-l vede.Totul este psihic, o siguranta care te face sa adresezi problema ta unor grupuri de oameni si ei te vor ajuta fara a te judecat dupa cum arati sau, etc.Asa e si cu ea.Atata timp cat nu se intalneste cu tine e ok si este rezultatul la ceea ce a fost inainte, dupa cum ai zis, ca a facut-o sa sufere. Daca ea sufera mental, este foarte usor sa fie manipulata.Combati tristetea si amaraciunea cu sentimente calde si din inima. Oare spre ce va trage ea? Sfatul meu este sa o tii asa o perioada si sa nu insisti sa va vedeti.Si ca sa ii asiguri ca esti o persoana de calitate 100% laughing)), eventual ia te va invita macar in fata blocului, tu ii vei spune ca este mai bine pe net si o sa va intalniti mai tarziu.Nici nu-ti dai seama ce tema de gandire i-ai dat.
Fii tu insuti si comporta-te normal.Nu incerca sa accelerezi procesul dandu-te altcineva si nu lua dume de pe net si subtitrari din filmelaughing). REstu e Can-Can.
SucceS!

| quickly a răspuns (pentru Zeref):

Mersi, mi-a placut mult raspunsult tau... unul foarte inteligent. Mersi inca o data de ajutor... am vrut sa scriu aici pentru ca ea are un comportament foarte ciudat si de-aia am problem asta.

| Zeref a răspuns (pentru quickly):

Ma bucur daca am fost spre ajutorul tau.

| irinushu a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa fortezi lucrurile. Ea tocmai a suferit in urma unei relatii, are o teama, cum ai si tu o teama sa astepti. Intai vrea sa te cunoasca, sa capete incredere in tine. Sau probabil te vrea ca pe un amic.