| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare. Ar trebui sa ma mai impac cu prietenul meu dupa ce mi-a facut?
Am fost in tabara de teatru, amandoi fiind artisti iar el fiind singura persoana cu adevarat inteligenta pe care am avut ocazia sa o intalnesc. Este singurul baiat pe care nu am putut sa il manipulez, de la care nu am putut sa scot ce vreau si singurul pe care nu il intimidam si cu care aveam ce discuta. Am vorbit despre filozofie, maiasi, babilon, cabala, tot ce se poate si culmea, stia mult mai multe decat mine. Chiar radea de mine ca tot ce stiu e doctrina si avea dreptate. Este un baiat care vorbeste mult dar nu zice nimic concret. M-a fascinat enorm.
Din cauza lui m-am ambitionat sa invat cat mai multe ca sa ii fac fata.
Dupa tabara ne-am despartit pentru ca el sta la 5 ore de orasul meu. Am continuat sa vorbim si ma tot certa ca sunt timida si inchisa in mine. Insa cand ma deschideam ma jignea mereu. El numea asta caterinca dar eu o lua ca pe o jignire.
A fost ziua mea acum 2 saptamani si nu a mai dat niciun semn de atunci. Nu am zis nimic, apoi mi-a trmis sms ca ii e dor de mine si ca vrea sa mai povestim. I-am raspuns *da, sunt sigura ca iti e dor de mine* apoi iar au trecut 5 zile. Azi imi trimite iar mesaj *ce faci? cum mai e prin orasul tau?*
I-am raspuns *toamna si ploua, e frumos happy*. El *ce raspuns sec.*
Eu: ce ai vrea sa iti raspund.
El: nu stiu, chiar nu stiu. Esti suparata pe mine ca nu am mai vb atata timp?
Eu: Da, normal, cand te-am sunat aveam nevoie de tine dar nu mi-ai raspuns, nu ti-a pasat. Acum m-am obisnuit fara tine, imi pare rau, dar puteai sa imi spui ca pentru tine e o joaca, nu puneam nici eu atata suflet.
Credeti ca isi gasise pe altcineva si ca acum s-au certat?

Răspuns Câştigător
| Apollometheus a răspuns:

Stai putin; voi ati avut o relatie bine definita si prestabilita de comun acord? Nu de alta dar din ce spui, nu prea reiese ca ati fi avut o relatie amoroasa ci mai mult una de prietenie. El era iubitul tau, tu erai iubita lui si stia toata lumea? Era ceva de genul asta sau era o relatie mai intensa de prietenie?

Te intreb deoarece daca era o relatie de prietenie, nu era necesar sa vorbiti in fiecare zi. Daca intr-adevar era o relatie amoroasa, ar fi fost frumos sa pastrati o legatura stransa. Cu toate astea, draga mea, si te rog nu mi-o lua in nume de rau: tu de ce nu ai sunat? Daca ai vazut ca el nu te suna tu de ce ai asteptat ca el sa te sune, el sa iti dea mesaj, el sa te caute?

Doua lucruri vreau sa-ti spun: intr-o relatie nu e doar o persoana, sunt doua - ia nu mai sta sa suferi in tacere acolo in camera ta si mai suna-l si tu sau cand intr-adevar iti da un semn, incearca sa fii mai putin ostila, nu o sa te duca decat spre lacrimi.
Al doilea lucru: daca tu vrei sa fii cu baiatul asta, daca pe tine te face fericita faptul ca el este in viata ta, nu renunta sub nicio forma la el. Vei avea timp berechet sa te desparti, sa iti gasesti pe altul etc. Acum, daca il vrei, lupta pentru el, arata-i ca-ti pasa si nu mai astepta sa ti se ofere pe o tava de argint, ai vazut bine ca tipu-i mai contemplativ, mai aerian...artist, daca preferi notinunea asta, asa ca trebuie sa fii tu aia care-i pune pamantul sub picioare, nu astepta sa revina el cand acum-i cu capul in nori.

Mult succes si fa tot posibilul sa fii fericita! :*

| PerfectInsanity a răspuns (pentru Apollometheus):

Tocmai, citeste finalul, l-am sunat si nu mi-a raspuns happy apoi abia la 2 saptamani m-a cautat iarasi.
Imi amintesc ca mi-a zis odata ca atat timp cat ma suna in fiecare zi ii pasa de mine, de aceea m-a afectat atat de mult indiferenta lui.
Da, am fost impreuna dar in secret. Pe el il curtau toate, pe mine ma curtau baieti la randul lor, nu am vrut sa starnim motive de barfe si gelozii, dar mi-a zis ca sunt fata perfecta pentru el si in tabara se pierdea in ochii mei mereu, ma privea si parea ca are multe de spus dar nu zicea nimic. Nu e o fire deschisa, a suferit mult.
Crede-ma ca ma pun in situatia celui de langa mine mereu si incerc sa inteleg si sa nu fiu rea dar chiar m-a ranit

| Apollometheus a răspuns (pentru PerfectInsanity):

Imi pare rau sa aud ca te simti asa, totusi, vezi bine ca el este aerian, ca tu esti aia care trebuie sa traga de el. S-a dovedit ca un om trebuie sa faca acelasi lucru zilnic timp de 21 de zile ca sa devina dependent de actiunea respectiva... incearca sa vorbiti zilnic intr-un fel sau altul timp de 3 saptamani; ai o gramada de modalitati: facebook, sms, mail, apel telefonic, skype, messenger (numa ai grija sa nu pari obsedata) si daca tot nu vrea si nu vrea, renunta la el si uita-te putin in jur ca sunt sigur ca is cel putin 2 sau 3 baieti care vor sa-ti fie iubiti doar ca tu ii ignori. Asa ca nu-i sfarsitul lumii doar ca din ce imi povestesti, relatia cu el iti face bine, te ajuta. Daca nu ies lucrurile cum iti doresti tu pune in balanta doua optiuni pe care le ai: mai bine stai, suferi si astepti dupa el cu saptamanile ca sa vorbiti de cateva ori despre maiasi si alte subiecte "inteligente" sau iti gasesti in jurul tau un baiat care compenseaza in seriozitate si dedicatie ce POATE ii lipseste in "subiecte" gen mitologie, ezoteric si spiritual. Din experienta iti spun, cand povestesti altora inveti si tu mai bine, ti se dezvolta mai tare gandirea si daca baiatul ii dispus sa te asculte cand vorbesti despre ceva ce el nu stie, crede-ma ca merita mai mult decat artistul

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Cred ca pentru el esti o persoana cu care nu se plictiseste, cu care ii face placere sa discute chiar si in contradictoriu, iar in lipsa ta, cunoscand alte persoane mai putin interesante isi aduce aminte de tine, pentru ca odata avea discutii interesante cu tine. Nu imi dau seama din ceea ce ai spus daca te iubeste sau nu, sau ce insemni exact pentru el, dar cred ca problema asta trebuie sa o discuti cu el. Daca nu ti se pare destul de serios poate ar trebui sa il uiti.

| PerfectInsanity a răspuns (pentru IsabelaIssa):

happy frumos, multumesc mult pentru raspuns happy