| denisTiky a întrebat:

Salut, in urma cu ceva vreme m-am despartit de iubita si dupa aceasta despartire inca reusesc sa stau cu ea in banca(la liceu) si acum probabil unii colegi/prieteni nu stiu ca eu m-am despartit de ea. Ei poate nu stiu asta pentru ca deja a trecut ceva vreme de la despartirea mea de ea si acum suntem ca niste prieteni, doar atat. Adica vorbim, ne intelegem ok dar nu mai mult. De asta poate unii inca cred ca suntem impreuna

Mie insa o alta colega mi-a dat senzatia ca ma place, adica statea foarte mult cu mine, chiar si dupa ore mergeam prin oras cu ea si ne plimbam si de aceea am crezut ca ma place si ce-i drept nu-i rau deloc pentru ca si mie incepea sa imi placa de ea din ce in ce mai mult. De vreo saptamana insa, am vazut ca acea fata cu care credeam ca pot am o relatie mult mai stransa si cu care ma potrivesc, s-a detasat de mine. Adica nu mai vorbim asa mult, nu ma suna deloc, tot imi zice ca vom iesi iar prin oras dar nu mai vorbe goale...Nu mai stiu ce sa cred. Nu inteleg de ce face asta, nu ne-am certat, nu am suparat-o niciodata cu nimic si chiar tin la ea foarte mult. Am observat ca incepe sa stea cu un alt coleg care o iubeste exact pe fosta mea iubita de care va ziceam ca m-am despartit.

Problema aici este ca fosta mea iubita nu il iubeste pe el pentru ca, cu vreun an inainte sa fiu eu cu ea, tipul de care va zic a mintit-o pe fosta mea ca o iubeste dar de fapt si-a batut joc de ea. Si ea chiar l-a crezut dar cand a aflat ca de fapt el si-a batut joc nu il mai poate suferi nici sa il vada in fata ochilor.

De cand baiatul ala si-a batut joc de ea si a realizat ce prostie a facut incearca sa isi tot ceara scuze si vrea sa fie pe bune cu fosta mea iubita. Pacat insa ca fosta mea nu il mai iubeste, daca ea l-ar iubi, nu as mai avea eu problema asta. Chestia e ca nu am cum sa ii fac sa fie impreuna pentru ca fosta mea nu il suporta deloc.

De vreo cateva zile am vazut ca baiatul asta incepe sa renunte la fosta mea, dupa atatea eforturi depuse pentru ea, a vazut si el ca ea nu ii mai da nici o sansa si observ ca a inceput sa renunte la ea(el nu mi-a spus asta dar eu imi dau seama dupa cum se comporta). Si cum nu mai are sanse cu fosta mea, acum vad ca incepe sa se puna cu fata de care imi place mie acum. Chiar sunt foarte confuz, nu mai pot sa cred ca fata aia cu care mergeam prin oras si pierdeam atata timp chiar si la telefon dupa ce ajungeam acasa acum ma ignora si sta cu altcineva. Sunt foarte trist si incerc sa ii arat asta si acelei fete.Ma tem ca ea poate crede ca sunt din nou cu fosta iubita...chiar daca i-am spus ca nu o mai vreau pe fosta si ca nu mai o iubesc. Incerc pe cat posibil sa nu o bag in seama pe fosta iubita care inca sta cu mine in banca. Ma tot mut cu alti colegi si incerc sa il ajut pe baiatul ala sa se reimprieteneasca cu fosta si sa o lase pe fata pe care o plac in pace. Imi vine sa mor cand vad ca fata aia sta cu baiatul de care ii placea de colega mea(fosta iubita).

Mai pe scurt, e ca si un friendzone: eu o iubesc pe o tipa, ea il iubeste pe un alt tip, iar acest tip o iubeste pe alta prietena(fosta mea iubita) iar incep sa cred ca fosta mea iubita inca mai simte ceva pentru mine si ca ma iubeste..deci clar un friendzone.

Problema la acest friendzone este ca tipa pe care o iubesc incepe sa ii placa de baiatul care o iubeste pe fosta iubita si aparent si lui ii place de fata asta.

Ce ar trebui sa fac? Nu sunt genul de om care sa contacteze persoane, adica daca ma suna e ok, dar eu nu prea sun pe nimeni ca nu am de ce si doar sa stau la taclale si sa pierd timp aiurea nu are rost, mai bine mai merg pe la sala. Iar asta cred ca e cel mai mare defect al meu pentru ca poate aceasta fata de care imi place nu si-a dat seama ca o iubesc pentru ca vede ca nu ii scriu, nu o sun... Si inca o problema ar fi ca tipa asta vrea doar sa o sun. Nu scrie mesaje, iar eu nu sunt obisnuit cu asta. De cele mai multe ori vorbesc cu prietenii doar prin mesaje fiindca daca i-as suna as deranja sau ar fi curiosi parintii cu cine vorbesc si ar sta toata ziua pe capul meu.

Am sa incerc pe cat de mult posibil sa mai vorbesc cu ea, sa o sun eu daca ea nu o mai face si sa mai iesim prin oras si sa-i arat ca tin la ea si ca nu vreau sa o pierd.

De obicei ma descurc singur cu probleme in relatie dar de data acesta e nasol si de aceea am pus si intrebarea pe TPU, ca nu mai stiu ce sa fac. Si de aceea as vrea un raspuns bun din partea voastra si fara batai de joc.

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Pentru a rezolva problema ta nu e cazul sa te implici in viata altora. Cum sa iti treaca prin cap sa iti cuplezi fosta cu unul despre care stii ca :
1. Si-a batut joc de ea si a umilit-o
2. Nu il suporta
Trebuie sa fii scurt si la obiect cu tipa de care iti place. Vorbeste cu ea pentru ca pana acum ai lalait-o. D'aia a si inceput sa se detaseze de tine. Spune-i direct ca o vrei si cu asta basta. Ce v-oti tot invarti atata in jurul cozii nu inteleg.

| Raven a răspuns:

''Ma tot mut cu alti colegi''. Ar fi trebuit s-o întrebi pe fata respectivă dacă nu vrea să stea cu tine în bancă.
Din ce-ai povestit, pare că te-ai lăsat curtat și n-ai început să reacționezi decât după ce ea a considerat, probabil, că nu ești interesat. De ce n-o întrebi pur și simplu ce s-a întâmplat, uneori e cea mai bună soluție. Preferabil față în față ca să-i vezi reacția și să nu aibă cum să stea mult să se gândească la un răspuns.
Spune-i: n-am putut să nu remarc că a intervenit o ușoară răceală în prietenia noastră, Credeam că ne îndreptăm spre ceva mai mult împreună. Am greșit presupunând asta? Am spus/făcut ceva care te-a deranjat?

| denisTiky explică (pentru Raven):

Da, uite ca temerile mele s-au adeverit si chiar sunt impreuna, i-am vazut si sarutandu-se, se tineau de mana...a fost groaznic cand i-am vazut...asta este, viata merge mai departe, mersi de sfat!

| Raven a răspuns (pentru denisTiky):

N-ai pentru ce, îmi pare rău că s-a sfârșit așa, n-a fost să fie, data viioare fii mai atent, să nu-ți scape semnele pe care ți le transmit fetele care sunt interesate de tine. Baftă!

| gogu220 a răspuns:

Ce frumoasă e vârsta la care nu te gândeşti doar cu cine să ieşi în parc, cu cine să stai în bancă, să trimiţi bileţele în timpul orelor.

| IoanWild a răspuns:

Spune lucrurilor pe nume.
Daca iti place de fata spune-i in fata.
Ce ai de pierdut. Daca te refuza mergi mai departe.
Fii barbat si afirmate. Degeaba va plimbati daca nu ii spui spui ca o placi, sa spui ca o iubesti ii mult spus, daca nici nu aveti sentimente. Pentru ca nu toti inteleg gesturile noastre, si le considera neinsemnate. Eh suntem doar prieteni, mai iesim ne mai plimbam.Blabla.Ce vrei sa inteleaga fata. Daca nu ai atacat cand trebuie ea si-a pierdut interesul. V-a fi mai greu sa o re-cuceresti.
Daca esti baiat adevarat ar trebui sa nu mai stai deloc langa fosta in banca.
Friend-zone-ul este foarte dezamagitor si bolnavicios. Voi va jucati cu iubirea.
Există moduri diferite de a iubi. Așa cum sunt și oamenii: diferiți. Nu poți încadra iubirea în tipare, indiferent de natura ei. Ce creează așteptările într-o relație? Dezamăgiri. Nu ceea ce fac ceilalți ne provoacă suferință, ci modul în care ne așteptăm noi ca ei să se comporte. Convingerile pe care le avem în legătură cu ceea ce „trebuie" sau „nu trebuie" să facă și să spună iubirea sunt cele care creează confuzie.
Fie că este vorba despre relații de familie, prietenie sau parteneriate de viață, ceea ce simțim nu trebuie demonstrat. Nici prin cuvinte, nici prin fapte. Asta nu înseamnă că nu putem folosi cuvintele și faptele pentru a cultiva în mod pozitiv o relație, ci că iubirea în sine este o stare de a fi care se simte. În plus, abia când lași un om liber să ofere ce vrea și ce poate în relația cu tine îi înțelegi direcția și adevăratele intenții. Lucrurile se așază în mod natural dacă le lași să fie așa cum sunt și cum tind să fie. Treaba ta este să te afli în starea de a fi a iubirii și să rămâi deschis la orice exprimă Universul prin oamenii din viața ta.
Când ne alegem prietenii, oamenii cu care colaborăm sau partenerul de viață, suntem liberi să decidem dacă un anumit mod de a relaționa ne este potrivit sau nu. Avem opțiunea de a rămâne sau de a pleca. Indiferent ce am alege, încercarea de a schimba un om, de a-i cere dovezi ale aprecierii, respectului sau iubirii nu ne-ar ajuta cu adevprat. Noi suntem cei ce ne putem schimba perspectiva, așteptările și chiar direcția. A cere demonstrații de iubire și afecțiune nu face altceva decât să blocheze o relație la nivel energetic, indiferent de natura ei.
Dincolo de etichete, așteptări și orgolii, iubirea se simte. Știi când unui om îi pasă de tine, chiar și atunci când nu o arată așa cum scrie la carte că trebuie să o arate. Un om își poate exprima afecțiunea în nenumărate feluri, așa cum simte și cum îi este lui potrivit.
Chiar dacă nu înțelegem întotdeauna comportamentul unei persoane, este bine să rămânem receptivi la ceea ce ea simte să ofere în acea relație. Asta nu înseamnă să acceptăm să fim tratați fără respect sau cu indiferență și să rămânem în acea relație în ideea „mă iubește în felul lui." Înseamnă că avem libertatea de a alege, însă nu și aceea de a eticheta iubirea sau formele pe care le îmbracă.
Pentru că nu prin rațiune înțelegem și simțim iubirea, ci printr-un suflet receptiv și deschis în fața bogăției vieții.