| gasco1180 a întrebat:

Am si eu o curiozitate foarte mare si vreau sfaturile persoanelor care au cu adevarat cunostinte in domeniu.De ceva vreme am un sistem audio genius cu carcasa de lemn, il am de vreo 5-6 luni si mie-mi place sa ascult muzica in blana, si mi s-a ars difuzorul de la subwoofer, l-am inlocuit acum 2 zile si ieri l-am nenorocit si pe ala. M-am gandit si vreau neaparat sa-mi cumpar niste boxe sa-mi scoata cam cel putin 150w reali una, vreau sa-mi iau 2 si o statie, acum intrebarea este stiu ca cele cu carcasa de lemn sunt cele mai bune, dar vrea nu doar sa se auda tare, ci vreau basss calumea, inalte calumea, adica atunci cand ii dau mai tare sa numi baraie (le dau cam foarte tare). Va rog mult cei care cunosc recomandati-mi marca, daca se poate sa-mi spune-ti si un pret sau sa-mi lasa-ti un site.

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Se numesc, indiferent de marcă, scule HI-FI ( adică de înaltă fidelitate, capabile să reproducă un sunet într-o bandă largă de frecvenţe, cu distorsiuni minime ).
În general prefer firmele clasice : Grundig, Sony, Sanyo, Yamaha, Marshal etc.
Eu prefer o sculă la mâna a doua, de firmă, uneia nou nouţe produsă pe " vapor ".