| caty870 a întrebat:

Ce scoli (Liceu si facultate) trebuie urmate pentru a deveni medic veterinar(Un medic veterinar ca in strainatate)? Sunt in clasa 7. Multumesc anticipat! Dau findita!big grin

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Profesia de medic veterinar se obtine in urma absolvirii Facultatii de Medicina Veterinara care exista in aproape toate universitatile de profil din orasele mari ale tarii:Iasi,Bucuresti,Cluj,Timisoara. Facultatea nu exista la universitatile private,numai la cele de stat.Tu esti inca mic,e bine ca te-ai hotarat deja ce o sa te faci atunci cand vei fi mare,asta inseamna ca-ti plac animalele, dar pana la facultate trebuie sa termini gimnaziul, sa urmezi cursurile unui liceu, abia apoi sa te inscrii la facultatea dorita.Ar mai fi de spus ca poti urma cursurile oricarui liceu,dar poate ca un liceu cu profil agricol te-ar ajuta mai mult,mai ales ca acolo exista, de regula, si clase cu profil zootehnic.Numai bine.