| Mireebis a întrebat:

Ce profil de liceu si ce facultate trebuie urmata pentru a deveni un medic oftalmolog? Spre exemplu, eu trebuie sa intru in clasa a IX-a la Colegiul National Dragos Voda profil filologie, as putea avea piedicii la admiterea la facultate?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Va trebui să urmez Facultatea de Medicină, Secția Medicină Generală ( durează 6 ani ), după care să faci rezidențiatul, care durează încă 5 ani, pe specializarea aleasă de tine ( în acest caz, oftalmologie ).
Admiterea la Medicină, cel puțin acum, este destul de grea și constă între un test la biologie ( clasa a 11-a, anatomia si fiziologia omului ) și / sau chimie ( nu mai rețin exact, dar te poți interesa pe orice site al unei asemenea faucltăți, însă biologia garantat e probă de admitere ).
Acum, în legătură cu profilul de liceu.
La filologie, din clasa a 11-a, nu mai faci biologie ( și nici mate, chimie, fizică ), deci dacă vrei să urmezi acest profil în liceu și să dai la Medicină va trebui să înveți pentru BAC + biologia de a 11-a ( vei avea nevoie de meditații, nu e deloc așa simplu ) și alte materii ce mai sunt la admitere, daca vor fi.
Deci e mai complicat.
Nu văd de ce ai merge la filologie dacă tu vrei la Medicină încă de pe acum.
Sfatul meu este să mergi la științe ale naturii. Majoritatea elevilor de la acest profil își doresc Medicina sau alte facultăți ce presupun biologie sau chimie. Acolo înveți exact ceea ce ai nevoie la admitere ( va trebui să lucrezi suplimentar, evident ) și ai mai multe posibilități de a participa la olimpiade, concursuri, centre de excelență la una din materiile care îți trebuie la Medicină.
Baftă!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Oricum, având în vedere că, pentru a ajunge medic oftalmolog, trebuie să faci Facultatea de Medicină, este preferabil să faci un liceu cu specializarea de "Ştiinţe ale Naturii"!

Toate cele bune!

| alexaotet a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la stiinte ale naturii, din moment ce vrei la medicina, iar la facultate poti da la medicina, urmand ca dupa doi ani (parca) sa te specializezi pe oftalmologie.