| Paul_Moise_1991 a întrebat:

AM si eu o problema.Ieri am stat la calculator, muzica, facebook ca de obicei.Am iesit afara si l-am stins.M-am intors dupa 2 ore si am vazut ca nu mergea internetul.Am verificat mufele, modemul, tot si tot nu a mers.M-am gandit ca e vreun prieten care ma tine in flood sau ceva asa ca m-am pus la somn.Am venit de la scoala si am aprins PC-ul si surpriza, tot n-a mers.Am sunat la romtelecom si am facut mai multe chesti a ala a zis sa reinstalez placa de retea(care e placa de baza cred...)Probleme era urmatoarea pana acum aveam xp si mi-am marit componetele si am instalat windows 7, a mers bine doua saptamani pana am avut problema asta.Ca placa de baza folosesc MSI Motherboards care nu e combatibila cu win7. Nu era o problema atat cat toate mergeau ok.Am instalat XP si m-am uitat pe net dar n-am gasit.O sa instalez maine din nou win7 ca nu-mi place xp...Cum pot evita accea problema?

1 răspuns:
| itexpert a răspuns:

Salut Paul, ciudata problema intr-adevar
dar nu foarte complicata.
intrebari:
1.cand esti pe windows7 la device manager iti apare placa de retea? este detectata? daca da verifica la network and sharing center, devices sa vezi daca iti apare ca fiind disabled si da-i enable. daca nu iti apare in device manager placa sau iti apare cu semnul intrebarii, este o problema de driver.
cauta pe placa de baza seria placii de baza si numele modelului, intra pe pagina
http://support.asus.com/download/options.aspx?SLanguage=en

si selecteaza select model manualy
dupa care motherboard, introdu socketul placii si modelul si trage driverul pentru placa de retea (network lan, ethernet.etc)