| EX_AL_2002 a întrebat:

As dori sa imi imbunatatesc Engleza. In prezent ma descurc sa tin conversatii in engleza, sa traduc etc. Dar as vrea sa fiu capabil sa urmaresc filme/seriale in engleza fara nici o subtitrare (acesta ar fi target-ul meu). In plus, mai am unele probleme cu timpurile.

Ma puteti ajuta sau sa imi spuneti cum sa fac sa imi indeplinesc target-ul de mai sus? Prin exemple, exercitii etc.

2 răspunsuri:
| CristianM22 a răspuns:

Cel mai simplu mod este sa citesti carti in engleza si sa te uiti la filme subtitrate in engleza. Eu asa facsi ma descurc destul de bine.

| MuscaluEdy a răspuns:

Asta doar prin exercitii, poti face acest lucru incearca 2-3 luni de zile sa te uiti la filme in engleza fara subtitrare si sa intelegi ce ar vrea sa transmita efectiv persoana si creierul face in asa fel incat sa intelegi, iar cu timpurile ca sa iti imbunatatesti engleza repeta-le.