Întrebare recomandată | cripsontyphoon a întrebat:

As vrea sa imi spuneti si mie ce sa fac sa scap de teama de esec de la scoala. Adica sa nu imi mai fie frica de lucrari, sa nu imi mai fie frica de note mici. Nu m-a preocupat pana acum insa am observat ca aceasta frica imi afecteaza rezultatele si ma afecteaza direct si pe mine. Astept raspunsurile voastre si dau fuda.

Răspuns Câştigător
| Cameliacam122 a răspuns:

In primul rand invata cat poti tu de bine si asa vei fi sigur pe tine.Nu iti fie teama ca mai uiti, oricui ii se poate intampla.Pregatirea este solutia cea mai buna, insa si eu am fost asa pana am venit la liceu.Intr-un fel ramai cu amintiri memorabile cand iti amintesti de primul doi la fizica sau asa, gandeste-te ca notele nu arata inteligenta mereu, ci norocul, sau poate ai avut o dispozitie proasta, profesorii inteleg asta.Inainte de lucrare gandeste-te ca vei lua o nota mare, iar daca nu reusesti vei lua data viitoare.Crede-ma in clasa a 12-a te vei obisnui si nu iti va mai pasa asa de mult.Notele nu sunt pe primul loc.

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa te autosugestionezi/fa un exercitiu in fata oglinzii/impune-ti multa incredere si repeta ca tu poti/ca esti puternic si ca nimic nu te va darama
Apoi invata temeinic si sa fii sigur pe ceea ce ai invatat, doar asa poti trece peste obstacole, daca tu nu iti acorzi incredere, nimeni nu o a face si vei ajunge codasul clasei.
O zi bunahappy

| BiuL a răspuns:

Consulta un psiholog, este unul la fiecare unitate de invatamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață cum să te doară-n pix.

| Happyintotdeauna37 a răspuns:

Incerca sa mergi la cat mai multe concursuri la orice materie! Eu asa am scapat de frica asta!

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii pana la urma si daca te sperii si adac nu...tu tot cu acelasi lucru ramai in cap...nu te prea ajuta asa-i? ei bine (dandu-ma pe mine ca exemplu) iti spun ca atunci cand dau lucrare nu imi e teama dar in schimb, in momentul in care ne aduce lucrarile tremur toata, nu ai ce sa faci.

| apokalipse96 a răspuns:

Secretul este sa inveti, dar sa inveti sa stii tot ce iti preda la scoala, eu asa fac si functioneaza, si o sa iti treaca aceasta teama de note mici.
Succes la invatat!

| NoobyLolman a răspuns:

Pur si simplu inveti foarte mult iar cand vine vremea testului sau daca te asculta nu te intimida, profesorii au un talent pentru asta

| EuCelCeSunt a răspuns:

Ia o nota de 2, 3 sau 4 si atunci s-a rezolvat treabawinking

| DevilSpy a răspuns:

Fii increzator in tine
Invata si fii sigur ca stii
Nu conteaza daca se intampla sa iei o nota mai mica nu doar o nota arata capacitatea ta de de a invata
Si eu am avut 1 la mate dar am luat 9 si am iesit big grin
Am fost increzator pe mine
Succes

| Elena_Petronela_1999 a răspuns:

Invate temeinic, stai cu cei mai destepti in pauza si cel mai inportan citeste cu cat citesti mai mult cu atat ai sa ai un vocabular bine dezvoltat si mintea agera. ai sa te descurci in tot felul de probleme. si sa nu iesi in pauza afara pentru ca iti distragi atentia de la invatat