| Superstar2014 a întrebat:

Salut TPU,as vrea si eu niste metoda sa scap de vergeturi am o multime si pe burta si in parti si la subrat,spuneti-mi orice metoda da sa functioneze, sa nu cheltui bani degeaba, care sa aiba efect

1 răspuns:
| matrix100 a răspuns:

Cum poti scapa de vergeturi:

Folositi creme si lotiuni hidratante
Lotiunile care contin unt de cacao ajuta nu numai la reducerea vergeturilor, dar si previn aparitia lor. Orice crema sau lotiune creata in scopul de a preveni aparitia vergeturilor te ajuta sa iti mentii o piele sanatoasa si elastica.
Daca esti insarcinata sau alaptezi, trebuie mai intai sa consulti medicul inainte de a folosi o astfel de lotiune. Aceasta poate contine substante care pot afecta fatul sau lactatia.

Vitamina A, E si C
Aceste vitamine au un rol esential in a mentine elasticitatea pielii si astfel riscurile de a face vergeturi sunt din ce in ce mai mici.

Hidrateaza-te!
Bea multa apa si da-te cu creme hidratante.

Solutii pentru vergeturile deja existente:

Crema Retin-A cu Tretinoin
S-a demonstrat ca lotiunile care contin aceasta substanta reduc aspectul neplacut al vergeturilor. Inainte de a cumpara aceasta crema, treci pe la medic ca sa iti dea o reteta. Acest gen de creme au efect mai bun pe vergeturile aparute recent. Nu trebuie sa folosesti cremele cu tretinoin daca esti insarcinata sau alaptezi.

Exfoliaza-te zilnic

Accelereaza circulatia sangelui facnad bai fierbinti si masand in mod regulat zona afectata.

Bronzeaza-te!
Bronzul acunde vergeturile de mici dimensiuni. Nu uita sa folosesti crema cu factor de protectie.
Gelurile cu vitamina E ajuta si ele la indepartarea vergeturilor. Foloseste-le zilnic timp de doua saptamani si vor aparea primele rezultate.

Creme si lotiuni anti-vergeturi
Cele mai bine eficiente sunt cele cu unt de cacao, ulei de jojoba, ulei de macese, ulei de ricin, vitamina A, E si C.

Proceduri chirurgicale pentru indepartarea vergeturilor

Microdermabraziunea este o procedura cosmetica populara in spa-uri si saloane, in care stratul cel mai de sus al pielii este eliminat prin mijloace mecanice sau chimice.

Endermologia reprezinta o tehnologie unica, neinvaziva, de remodelare corporala. Principiul de functionare al aparatelor in endermologie este cel al masajului sub presiune - vacuum - aparatul executand miscari de "du-te-vino" pe suprafata corpului, in timp ce aspira o portiune de piele intre doua role motorizate. Aceste aparate maseaza pielea in scopul de a creste circulatia si a elimina toxinele. Manevrele ritmice stimuleaza fibroblastele, avand ca rezultat producerea colagenului si a elastinei. Pielea este reintinerita dupa doar 15 sedinte.

Operatii estetice
Vregeturile, mai ales cele post natale, apar in zona de sub buric. Pot fi indepartate printr-o liposuctie si o operatie de remodelare a abdomenului.