| ninel1996 a întrebat:

astazi o sa vorbes despre ceva mai personal daca pot spune asa. Ma intreb in ultimul timp de ce am tot felul de gânduri negre ca si cum ma așteaptă o boală care o sa ma distruga psihic. Sunt foarte negativ si am devenit obsedat de anumite lucruri. Dar am stat si m-am gandit ca nu merita sa mi pierd timpul cu asa ceva pentru ca fiecare avem soarta si destinul nostru. Si bunul Dumnezeu asa grija de noi si ne iubește pe toți. O sa mi traiesc viața fara frică. Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nah, poate coincidenta.

| Anjaa a răspuns:

Din propria experienta iti pot spune ca fiecare avem un destin al nostru, dar destinul acesta îl cream noi prin acțiunile pe care le facem zi de zi, prin gandurile si prin modul în care ne raportam la viață. Cu toții avem momente când ne temem, știm ca suntem fragili si ca cea mai mica lovitura ne poate pune la pământ, și suntem asa pentru ca uitam ca cineva deasupra capului nostru ne veghează, pentru ca ne-am obișnuit sa deținem controlul asupra lucrurilor cand de fapt nu suntem capabili sa controlam nimic.
Spui ca ai tot felul de ganduri negre, eu iti spun ca avem un Dumnezeu care vrea sa ne vadă fericiți, care ne iubeste, care nu își dorește sa ne vadă suferind, un Dumnezeu care știe ce se va întâmpla cu noi mâine, peste doua zile sau peste 10 ani și care ne promite ca va fi alături de noi în fiecare secunda a vieții noastre.
Nu iti pot garanta ca lucruri rele nu ti se vor intampla niciodata, sunt perioade în viata noastră cand trebuie sa fim încercați, cand trebuie sa vedem ca exista raul, dar asta doar pentru a ne apropia si mai tare de Dumnezeu, pentru a invata sa ne încredem mai mult în El decât în puterile noastre, pentru a demonstra ca meritam binecuvântările si fericirile care vin după astfel de încercări.
Sfatul meu este sa fii recunoscător, sa iti îndrepți gandurile către lucurile pe care le ai în prezent, către lucurile care iti merg bine și te fac fericit, și chiar dacă intr-o zi, ceva rau ti se va întâmpla, sa stii ca nu ești singur si ca neapărat, dar neapărat vei trece peste orice obstacol pentru ca ești iubit.