| Mario1994 a întrebat:

Va rog sa nu ma judecati ce vreau sa spun, in ultima perioada, ma tot gandesc la multe, ma tem mult sa nu imi pierd parintii, sa se intample ceva, azi-maine sa patesc si eu ceva, sau sa dau de o boala incurabila, ma tem mult! Nu stiu ce m-as face fara parintii mei daca ar fi morti! Parca vad totul in negru, am ganduri negre, sa nu ne astepte soarta! Eu ma tot gandesc si la mine, sa nu mor atat de tanara ca ma dor mainile, picioarele, spatele, in partea abdominala, mi-a fost greata, am avut tensiune mare, ma durea capul putin, ajungeam la urgenta acum 3 luni si ma temeam sa nu fie ceva, ce nu imi imaginez. Mi-am facut analize, ecografie, tot, in general si tot a iesit negativ. Medicii spun ca totul e negativ. Tare ma tem sa nu fie ceva ascuns ce nu stiu, ce poate fi de ma dor picioarele, sau cand ma doare coloana, sau cand ma apasa pieptul drept, si trec durerile in 2 zile, ba mai apar durerile, dupa mult timp, de ce mi se intampla asa? O fi depresia? Imi fac griji de mult timp, sa nu ma astepte ceva rau, gandesc negativ uneori, in fiecare an merg la control si tot negativ e, durerile mai apar cum ar fi febra musculara. De ce? Voi ati patit asa? Ati avut depresie? Tare ma tem de viitorul asta care va urma care o sa ma astepte soarta...sa nu dau de un necaz...Sau ai mei sa pateasca ceva mai rau si sa trec prin multe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

O zi a trecut de când i-ai spus unuia că e plictisitor din cauză că pune întrebări despre moarte şi ai început să îi înşiri elucubraţii despre religie, la tine nu se aplică?

| CuriousStuff a răspuns:

Iti recomand un consult pihiatric. Trebuie neaparat sa scapi de fricile astea sau o sa te doboare. Daca acum nu esti bolnava, de la atatea ganduri negre si frica cu siguranta o sa te imbolnavesit.
De moarte nu scapa nimeni, si cand ne vine randul toti o patim, dar pentru asta nu trebuie sa ne incepem ziua zicand ca "Azi sigur mor" si inainte de culcare sa zicem "daca nu a fost azi e maine...". Ne vedem de viata noastra si mergem inainte. In ceea ce priveste sanatatea, moartea nu vine din senin niciodata. Vine pe fondul unei boli grave sau netratate dar daca tu zici ca mergi la analize si controale sigur din punct de vedere organic esti sanatoasa... Doar psihicul sa-l mai rezolvi. Asa ca mergi la medicu de familie cat de repede si spune-i sa iti faca o trimitere catre psihiatrie. Si sa nu incepi cu "acolo merg doar nebunii" ca nu e asa. "Boli" ca a ta e mult mai periculoasa decat una organica, pentru ca daca o lasi sa se agraveze nu mai exista tratament pentru ea, asa ca trebuie sa actionezi cat mai repede, sa vezi un psihiatru si scapi de gandurile astea.
Multa sanatate.

| Clorox a răspuns:

Moartea face parte din viata noastra, nu ai cum sa fugi de ea!
Cand vine trebuie s-o imbratisezi, atat!
PS: Un consult la psihiatru este indicat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa vezi un psihiatru. Cand simti durere si e totul in regula de fel e semn de depresie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai nevoie de ajutor de la un expert nu sa vorbesti cu un copil de 15 ani. Ma refer aici la warior. Cand o sa te saturi tu de dureri si stat in casa ai sa mergi in coate la doctor, se pare ca inca nu ai ajuns acolo inca.

| DarthRevan a răspuns:

Si eu trec printr-o expereienta foarte naspa, am probleme cu colonul si nu pot manca aproape nimic...mi-e greu am stari de depresie fiindca sunt tot singur si nu am prieteni cu care sa ies si sa am ceva in comun cu ei.Din pacate si eu trec tot asa printr-o perioada de ingrijorari.Am putea vorbi sa ne consolidam laughing)), chiar mi-ar place sa discut cu tine mai ales ca ai probleme si eu am trecut prin destule.Ne-am putea ajuta comunicand.

| Mario1994 explică (pentru DarthRevan):

Hai sa vorbim. Ai wapp?

| DarthRevan a răspuns:

Oamenii astia nu stiu ce vorbesc laughing da-mi add si vorbim, ca astia te fac de parca ai avea probleme, ai doar frici.Fricile pot sa fie distruse, daca ai o persoana ok cu care vorbesti.

| DragosTrandafir a răspuns:

Stiu cum e sentimentul asta. esti foarte grijuliie dar incearca sa pui lucrurile pro si contra adica daca iti faci griji le faci rau si lor si tie daca nu iti faci griji nu inseamna ca nu iti pasa inseamna ca faci ce e mai bine pentru tine, pentru-ca iti faci griji inseamna ca tii la ei si nici asta nu e un lucru rau lasa lucrurile asa daca e sa se intample ceva cu ei este pentru ca asa e destinul si asa le-a fost scris asa ca fara griji si probleme viat baie scurta bucurate de ea nu te gandii la ziua de maine vorba unu manelis "asta-i i si miane nu-i si maine nu-i"

| Cuțu2 a răspuns:

Daca vrei sa discuti cu cineva sunt disponibila!

| Neagu_Ionut_1996 a răspuns:

Nu fii negativista, daca te ingrijoezi nu o sa faci nimic altceva decat a-ti face singura rau, e teribil sa stai cu acest stres zilnic, mereu aceleasi ganduri pana la urma ajungi la depresie.Eu iti sugerez sa iti faci analizele si la alt spital si sa fii optimista.Totul se va intampla dupa cum trebuie sa se intample.Nimanui nu ii pasa daca tu esti stresata sau nu.Doar spera la ce e mai bun.Bafta si numai bine

| Muşet_Ilieş_1994 a răspuns:

Nuti fa griji, acest fenomen este natural, cu totii avem frica de asa ceva, insa tot la ce ne gandim noi, e doar in capul nostru.
Incearca sa nu te gandesti la negativ si sati petreci mai mult timp cu ei, si sa savurezi fiece moment impreuna...
in unele forumuri se spune ca e ok sa le zici parintilor ca ai asa ganduri si frica de ai pierde, eu personal nu am facut-o ma tem oricum si de reactia lor care poate fi, nu pot explica dar nu pot sa vb cu ei pe asa teme.
In final nu uita sa savurezi orice moment petrecut impreuna si cu ganduri numai si numai pozitive.
Sanatate si succese!