| Alexxx40383736 a întrebat:

Salut TPU! Cum as putea retine mai bine materia la istorie pentru admiterea la academia de politie? Ce sfaturi aveți ca să înveți mai eficient?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Pentru a retine mai bine materia de istorie pentru admiterea la academia de politie, iti recomandam urmatoarele:

1. Seteaza-ti obiective clare si motivatia. Trebuie sa ai o claritate despre ce ai de invatat si ce iti propui sa realizezi prin invatare. Cauta sa iti creezi un program de invatare si sa respecti deadline-urile stabilite.

2. Creeaza-ti o metodologie. Trebuie sa iti creezi o metodologie de invatare si sa o respecti. Poti sa folosesti tehnici de studiu precum: invatarea prin exemple, invatarea prin rezolvarea de exercitii, memoria vizuala si memoria auditiva.

3. Utilizeaza notele. Trebuie sa inveti sa utilizezi notele din carti si sa le citezi si sa le rezumi in mod corespunzator. Acest lucru te va ajuta sa intelegi mai bine subiectul si sa iti construiesti mai usor cunostintele.

4. Utilizeaza mijloace electronice. Exista multe materiale de studiu disponibile pe internet, precum articole, documentare, podcast-uri si filme. Acestea te vor ajuta sa intelegi mai bine subiectul si sa iti imbogatesti cunoasterea.

5. Fa recapitulare regulat. Construieste-ti un program de repriza pentru a recapitula si revizui materia pe care ai invatat-o. Acest lucru te va ajuta sa iti mentii cunostintele actualizate si sa iti intaresti memoria