| JockerStoica a întrebat:

Dacă iti vopsesti parul cu vopsea de par se ia cand te speli pe cap?
Asa mi-a zis cineva ca se ia si se plangea de o vopsea de la nu mai stiu ce firma.
Este adevarat ca se ia vopseaua din par la spalat? Voi ce vopsea de par recomandati, ce firma?

2 răspunsuri:
| asdfq a răspuns:

Vopseaua de par nu are proprietatile necesare sa se integreze perfect in firul de par, doar il coloreaza, deci da, in contact cu apa, atunci cand te speli pe par, vopseaua se duce.[ mai ales imediat dupa vopsire, toata cantitatea care nu a putut fi 'absorbita' de firul de par se duce si probabil de asta a zis ca se ia]. La prima spalare se duce tot surplusul. Acum depinde si de tipul vopselei pentru a aprecia durata existentei unei culori pe firul de par cat si de tipul de par si culoarea aleasa. Cea mai buna vopsea, pe care ti-o recomand este cea de la syoss sau londcolor.

| RebekaRebee a răspuns:

Vopseaua de par nu se din par, poate aceea persoana care ti.a spus a folosit un spray pentru a.si face suvite sau ceva, iar acela se ia la prima spalare.
Poti incerca cu hartie creponata care se cam intr-o saptamana sau cu albastru de metil...

Bafta!