| anonimus3064532489392 a întrebat:

Salut TPU! Dacă mergi la psihologul școlii poate comunica părinților ce am vb sau rămâne confidențial? Vreau să îmi fac curaj sa merg la psiholog deoarece nu pot sa stau cu nimeni de vorba despre ce se ascunde în spatele laturei mele pozitive, în unele momente din cauza stresului și a anxietății din cauza școlii și a altor motive am avut gânduri de sinucidere, m-am saturat de certuri, de palme și tras de par plus pedepse după, nu mai zic ca am avut un moment în care am încercat să mă apăr de bully și când au aflat ai mei mi-am luat bătaie în loc să îmi fie alături, noaptea când toți se pun la somn încep să plâng până adorm!

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti discuta linistit cu psihologul.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi cu incredere la psihologul scolii, fiindca nu au voie sa deconspire ceea ce discuta cu tine.

Uite, poti suna la Telefonul copilului - gratis : 116 111

https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă părinții te lasă și ai putut merge, este super.
La 12 ani deja aveam gânduri negre, pățisem ceva despre care nimeni nu știa. Mama nu mi-a semnat acordul pentru psiholog nici la 17 ani. Nici măcar consiliere de carieră nu am putut face cum zice la cunoscuți că am avut.
Dacă mă credea și accepta că sunt lucruri ce nu se văd, astăzi nu mai aveam probleme fizice și psihice.

| SharpEagle a răspuns:

Faci foarte bine ca plangi, unii nu stiu sa planga si acumuleaza balast, mizerie. Parintii tai ar trebui sa vada aceasta intrebare pe care o pui aici si sa se trezeasca din stupizenie si nepasare...
Mergi la psihologul scolii, musai mergi. Si cauta sa te lipesti de cineva din scoala sau de prin cartier, fa-ti un amic/a cu care sa poti povesti, sa va fiti confidenti.
Sa nu te agiti prea tare in sinea ta, e o perioada care trece si-o sa-ti aduci aminte cu amuzament de vremurile astea, ele vor fi amintiri si tu vei fi o versiune mult mai buna de-a ta intr-un viitor foarte apropiat.
Stiu ca lumea ta e scoala si familia, dar sa stii ca lumea, de fapt, e mult mai larga. Te asteapta multe lucruri frumoase pe viitor, aventuri, experiente unice, distractie, dragoste, calatorii, cariera, prieteni, familie si copii. Ce experimentezi acum in sinea ta e trecator, apa trece, pietrele raman. Fii ca piatra! Da, stiu, poate ca nu ti se pare usor, dar nu e capat de lume. Ohooo, mai ai multa mamaliga de bagat la ghiozdan. Mai rabda putin. Si ajuta-te cum poti, citeste o carte, uita-te la filme, fa-ti 1-2 amici si vezi cu psihologul, ce te mai sfatuieste. Va fi bine! Mult mai bine!winking