| ThatGuy08 a întrebat:

Deci, dupa examenul de clasa a 8-a am luat o medie mica (comparata cu asteptarile), acea medie fiind 8.10! Tatal meu este convins ca am dat chix la examen din cauza PC-ului si a telefonului, desi in clasa a 8-a am stat maxim 20 de ore la ele! Acum tatal meu a zis ca pe parcursul liceului imi va restrictiona TOTAL accesul la acestea (chiar si pe parcursul vacantelor!) pe motiv ca acestea "ma vor nenoroci in viata"! Stiu cu siguranta ca asta se va intampla,deoarece tatal meu face ce spune tot timpul! Puteti sa imi dati, va rog, niste sfaturi cum sa il imbunez? ( Mentionez ca tatal meu e un om cu o opinie foarte greu de schimbat!)

Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| FanulMeu a răspuns:

Imi e mila de tine, nu stiu cum inca exista parinti care cer 24/7 invatat, inteleg ca medile bune te ajuta sa intri la o facultate buna dar... serios sa fi asa inchis la minte... rar.
Incearca sa vorbesti cu el, in liceu parintii mei doreau sa ies premiant si mi-au interzis anumite lucruri, deci desi nu ma lasau sa ies afara sau sa stau la pc, nici eu nu invatam, sfatul 2 e cui pe cui se scoate, arata-i ca pana la urma tu deti controlul notelor tale, daca nu il sti violent, poti sa ii spui urmatoarea fraza " Ori negociem programul meu de stat la calculator ori dau toate testele goale ".

3 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Spune-i ca iti incalca drepturile daca-ti interzice telefonul si PC-ul.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca, de iei 10 pe linie, nu va avea nici un motiv din lumea sa te restrictioneze!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ce interes avem noi?