| miha45 a întrebat:

Din ultima vreme nu imi mai suport viata. La scoala aproape nimeni nu ma baga in seama iar cand incerc sa vorbesc ceva cu ei ma iau in ras. Simt ca toata lumea are ceva cu mine insa eu nu le-am facut nimic. Eu nu mai vreau sa traiesc intr-o lume atat de cruda mai bine inghit un pumn de pastile si am terminat cu tot.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ignora ce te nemultumeste, alege sa vezi doar ce e bun si fa abstractie de restul. Dezvolta-te pe tine, gaseste-ti echilibrul interior si nu mai pune la suflet nimic - mai ales gesturile si vorbele oamenilor care nu inseamna NIMIC pentru tine.

Asculta melodii care te relaxeaza, mediteaza, fa sport si poti sa incerci si autosugestia pentru a avea o stare de spirit mai buna.

Nu mai lua nimic personal. Ce sens are sa te framanti incontinuu, sa-ti strici echilibrul, doar pentru cateva secunde/minute? Nimeni nu are nimic cu tine pentru ca ei nu te cunosc pe TINE, poate ca si-au format o parere total gresita despre tine. Ai 15 ani, probabil esti in clasa a 9-a si s-au format deja bisericute. Asa sunt oamenii, e mai simplu sa pui o eticheta si sa pleci convins ca ai dreptate decat sa cunosti omul ala.

Lumea este cruda si asa o sa fie mereu dar asta nu inseamna ca toata lumea este asa, inconjoara-te de persoane calitative si nu cauta cantitatea.Nu ceda, invata si mergi cu fruntea sus mai departe. Sunt doar niste ani care o sa treaca mai repede decat crezi. De ce sa le dovedesti ca esti o lasa care prefera calea usoara in loc sa fi o luptatoare?

Nu te mai gandi la sinucidere, daca ai fii pe moarte 100% te-ai zbate sa supravietuiesti. Viata e atat de frumoasa incat nici nu merita sa te gandesti la asa ceva. Capul sus si zambeste.

"Acceptă ce-i în jurul lui
Alege doar ce-i place
Ignoră ce urăşte
Şi aşa trăieşte-n pace"

big hug ^^
https://media.tenor.co/images/16e04bc9bd209d33d931e201eae509b5/raw

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poate colegii te considera mai putin sociabila, ar trebui sa vorbesti cu ei. Oricum colegii astia nu ii ai pentru totdeauna, o sa vezi ca atunci cand ve mai creste o sa intalnesti oameni noi, colegi noi, si nu o sa mai ai parerea asta.
Nu merita sa gandesti asa departe, sa te gandesti la sinucidere Doamne fereste, e doar o perioada care va trece, nu are rost sa te consumi.Ai incredere in tine, probabil viata ta va fi de 1000 de ori mai buna decat a colegilor tai.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ar fi bine sa vorbesti cu parintii despre asta. In cateva cuvinte, aici, nimeni nu te poate ajuta mai ales ca nu depinde numai de tine ci f mult de cei din jur. Trebuie ajuns la cauze care sunt si la tine evident dar e un lucru care nu il poti rezolva aici in cateva cuvinte.

| peperonies a răspuns:

Nu te speria, mai cresti putin si iti dai seama ca dupa ce termini scoala nu trebuie sa mai vezi personele alea niciodata. scoala nu conteaza.

| Acras a răspuns:

Fata nu fi nebuna si lua pastile ca bagi vreun amarat de farmacist la puscarie. Spanzura-te cauta altceva ce nu afecteaza pe altii pentru egoismul tau

| Alexandra374 a răspuns:

Linisteste-te, lumea e rea. cu colegii tai nu o sa mai vorbesti cat de curand nici pe strada ceau ceau, stiu ce zic, acum dati se pare un calvar sa petreci fiecare zi cu ei, dar o sa treaca