| Idkrr29449 a întrebat:

Salut TPU, este adevărat că la 15 ani ai dreptul de a munci?
Daca da, îmi puteți spune niste joburi part-time?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar cu acordul parintilor.

| sierra1 a răspuns:

Este DAR angajarea lor se face doar cu acordul părinților sau al reprezentanţilor legali.

Job - zice legea - trebuie să includă „activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională".
Deci ceva de genul: măturat o terasă, spălat blide,...

| just4ubr2015 a răspuns:

Mai bine iti vezi de copilarie ca o sa te saturi de munca dupa 20 ani distreaza-te plimbate lasa munca ca e pacat sa-ti pierzi tineretea.