| manx a întrebat:

Salut TPU! Este real ca protectia copilului vine sa îti ia copilul daca are abandon scolar?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat!
Intai sunt amendati parintii si daca nici dupa aceea tot nu duc copilul zilnic la scoala, parintii merg la puscarie, iar copilul minor este luat de Protectia Copilului si internat intr-un camin de copii (oreflinat) pana la varsta majoratului.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu se ia pentru asa ceva pentru ca nu au ei atatea locuri in centre. Dar ar trebui sa vina un psiholog sau un consilier ceva sa bage mintile in cap copilului si parintilor pentru ca ei sunt obligati sa-si trimita copilul la scoala.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu il ia dar le da amendă părinților si pot face chiar închisoare pentru asta.

| vatadezahar24 a răspuns:

Salut, nu, nu este real însă părinții sunt amendați