| ioanamicutica a întrebat:

Salut tpu.Eu am 2 copii gemeni de 14 ani, o fata si un baiat.Acum trec clasa a-8-a. Fata are note bune, dar baiatul are numai note mici 4, 5, 6 si rareori 7, 8. Fata ma asculta si se comporta frumos, ma ajuta la mancare. Cand ii spun sa faca ceva face, inchide calculatorul cand ii spun.Baiatul niciodata nu ma asculta. Acum 3 zile, la ora 3 era pe calculator chiar daca eu I-am zis sa il inchida la 12.Noroc cu fata ca m -a trezit sa imi spuna ca altfel mai statea.II las sa stea treji cat pot ei, dar nu la calculator.Atunci a facut-o proasta pe sora lui si i-a zis ca e geloasa ca el are voie pe calculator si ea nu pentru ca e pedepsita.Fiindca a m-ai facut asa cu calculatorul si am stabilit de la inceput sa nu vorbeasca urat unul cu altul i-am zis:,, Sti ce a patit sora ta cand a vorbit urat cu tine acum cateva zile? De aceea e pedepsita acum 1 saptamana.Vad ca si tu vrei"Atunci a sunat telefonul. Era vecina. Mia spus ca baiatul meu l-a injurat pe fiul ei de 9 ani si ia aruncat mingea intr-un container.Mam intors in camera.,, De ce te-ai comportat asa cu fiul vecinilor?". A spus ca l-a enervat.,, Da, si tu ma enervezi pe mine cu comportamentul tau. Esti pedepsit o luna fara calculator si iesit afara.Si pentru ca vad ca intelegi sub nicio forma primesti 30 de curele la fundul gol.Deja ai exagerat!". Evident ca s-a impotrivit dar pana la urma I le-am dat.Acum 2 zile a iesit pe furis afara cu baietii. S-a intors la ora 12 jumatate noaptea si nu raspundea la telefon.Atunci l-am iertat dar I-am zis ca daca mai iese afara cand e pedepsit il bat de ii suna apa in cap. A zis bine.Dar azi iar a iesit. S a intors la 2 nopatea s nu raspunsese la telefon. Mirosea a fum de tigara. In buzunar avea una.Atunci i-am dat o palma peste fata si l-am tras de ureche pana in camera. L - am intrebat de ce a iesit si a zis ca se plictisea in casa. Atunci i-am zis ca pentru ca e vara il las afara dar dupa ce incepe scoala 1 luna sta in casa. Si o luna fara calculator ( vara).Pt ca fumase si pentru ca a iesit pe ascuns i-am dat 40 de curele la fundul gol si 30 la talpile goale plus in genunchi pe coji de nuca 30 de minute.Atunci el mi-a zis ca pe fata nu o pedepsesc niciodata.I-am zis ca pe ea nu o pedepsesc si nu o bat pentru ca ea este cuminte.Atunci a zis ca si ea a fumat. Am intrebat-o daca e asa si nu a recunoscut. Apoi el mi-a zis ca are intron sertat un pachet de tigari. Atunci am batut-o si pe ea cu 25 de curele la fundul gol si 30 la talpile goale pentru ca a mintit si ea de obicei nu face lucruri rele.Si nu vreau sa aud ca nu e bine sa ii bati pentru ca au rezistat adica nu a fost prea mult pentru ei si nu ii bat aproape deloc, doar cand aveau 5 ani i-am mai batut. Voi ce ati fi facut?

Răspuns Câştigător
| yumary a răspuns:

Nu stiu ce sa zic :-s
Adica faci diferenta enorma intre ei, incearca sa te aproii de baiat si sa il asculti si pe el mai des happy Altfel risi sa il pierzi de tot.
Daca zici ca cei 2 fumoeaza trebuie sa ai grija. Ii prinzi cu tigari, pedeapsa.
Are de abia 14 ani incearca sa porti o discutie numai cu el in care sa ii spui ca il iubesti la fel de mult ca pe soara lui si ca, daca ar fi putin mai ascultator si ar incerca sa progreseze cu scoala nu ar mai primi atatea pedepse sau curele la fund happy
E bine ca le aplici pedepse si ca le mai dai cate o corectie cateodata happy
Ai mare grija cu ei, cat despre fata, incearca sa discuti si cu ea sa ii zici sa vorbeasca ea cu fratele ei happy
Bafta mare kiss

8 răspunsuri:
| TizZu15 a răspuns:

Parerea mea este ca ai luat o decizie destul de buna.Eu as fi facut acelasi lucru in locul tau.Numai ca nu ar trebui sa dai curele la talpile goale deoarece raman vanatai si se vede violenta din casa, care nu e bine deloc.
Asta a fost parerea mea, mult noroc in continuare.

| GreenBubble a răspuns:

Educatia nu se face cu bataia, daca te comoprti frumos cu copilul inca de cand e mic si incepe sa inteleaga lurcuri si ii explici e e bine si ce nu, daca ii dai libertate atat cat are nevoie si cat e normalin functie de varsta copilul te ca considera pe langa parinte si prieten asa ca iti va spune cam tot ce gandeste iar atunci vei stii ce "masuri" sa iei dar subtil, sa-i induci ideea ca nu e bine sa faca un anumit lucru, nu sa ii impui, de multe ori cu cat de impui mai tare cu atat face mai rau.Eu nu am luat nici o data macar 1palma din partea parintilor dar intodeauna au discutat cu mine si nu le-am facut probleme nici o data.Parerea mea e ca nu ai facut bine inca de la inceput batandui dar daca ai luat-o pe drumul asta nu prea stiu cum sa o rezolvi...in mintea baiatului deja esti "personajul rau"...l-ai batut ca a fumat dar i-ai explicat ca nu e bine, i-ai explicat DE CE nu e bine? Degeaba ii bati, cand ii scapi din ochi tot ce stiu ei fac.Un cuvant poate sa doara mai tare decat 1palma de multe ori, spre exemplu eu una as prefera sa iau cateva palme decat sa-mi spuna parintii ca i-am dezamagit intr-o privinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu ma pun in locul tau, nu suna tentant, ba chiar jalnic. Daca copiii tai ar gandi, sa nu te mire cand o sa-i vezi cum vin spre tine cu bata de baseball ca sa te machieze. Asa i-ai tratat, asa o sa te trateze, asta daca au creier.

| numaicumvreaueu a răspuns:

Am 15 ani si crede-ma poate nu vrei sa te uiti si la raspunsul meu...tocmai fiindca nu vrei sa auzi lucruri de genu ca nu e bine sa ii bati imi spune multe lucruri despre tine. Incerc asa asculti si parerile altora cu inima deschisa...sunt fumatoare de 5 ani si am avut probleme si din cauza drogurilor,sunt o fata care este considerata un caz pierdut,sunt bine cunoscuta in oras si la anii mei ma respecta multi din cercul meu cu toate ca sunt o nu te-ai gandit ca poate baiatul cu un scop te minte si etc?
Poate ca el vrea sa nu mai faci deloc diferente, incerca ca il lasi sa faca ce vrea atat timp cat nu e pus in pericol. Daca vrea sa stea la calculator pana tarziu, lasa-l. O sa vezi ca o sa isi de-a seama ca este in dezavantajul lui deoarece el o sa fie cel obosit. Daca vrea sa fumeze lasa-l dar nu inainte sa ii explici ca o face pe propria raspundere, crede-ma ca o sa se plictisesca singur si el si sora lui. Eu locuiesc singura imi gatesc singura si nimeni nu ma ajuta cu numic, imi castig singura banii prin metode nu tocmai si cu toate astea sunt considerata un model pentru cei ca mine, acesta fiind un lucru de care nu sunt mandra. Acceptati copii cu bune si rele si incerce sa fi langa ei, tu nu ai incercat niciodata o tigara?

Răspuns utilizator avertizat
| ioanamicutica explică (pentru GreenBubble):

I-am explicat ce I se poate intampla de la tigari si a zis ca nu mai fumeaza.Si pana acum eu le-am explicat frumos, dar au atins limita

| ioanamicutica explică (pentru numaicumvreaueu):

Am incercat, si chiar am avut problem grave la spital din cauza tigarilor.Si parintii meu au gandit ca tine referitot la ele si asa am ajuns eu la spital.Nu vreau ca si ei sa ajunga asa, pentru ca stiu cat de greu e sa te lasi.

| AlbertNăstase13 a răspuns:

Stai, stai, stai, stai, stai! Cum adica curele la talpi goale? Intreb asta pentru ca mi se pare o pedeapsa foarte eficienta si te rog sa imi explici cat de detaliat poti cum procedezi, etc.