| epicquestion a întrebat:

Salut TPU
eu vr sa dau la Academia de politie...si un om mi-a spus ca intai trebuie sa merg la politia locala, de unde imi vor da n usti uce fise si ma vor trimite sa fac testele fizice si asam ai departe..este adevarat? Adica eu stiam ca trebuie sa merg direct la academie sau nu e asa?

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

Nu are nicio treabă Poliţia Locală.
După ce sunt scoase locurile şi începe recrutarea, trebuie să mergi la IPJ ( dacă vrei să optezi pentru Poliţie ), IJJ ( dacă vrei la Jandarmi ), etc.
Acolo îţi vei depune dosarul ( caută pe net actele ce îţi trebuie şi condiţiile de recrutare, dacă nu le ştii încă ). Ei îţi vor trimite dosarul la Bucureşti şi te vor trimite la vizita medicală.
Dacă o treci urmează examenul pshiologic, fizic şi probele scrise.
Dacă mai ai şi alte întrebări lasă-mi mesaj aici sau în privat.
Baftă!