| ReadyToHelp a întrebat:

Fiindca acum este vacanta de vara voi avea mult timp liber, ceea ce este foarte bine, dar as vrea ca vara aceasta sa o petrec cu folos nu ca verile trecute. Mentionez ca sunt pasionata de literatura si acum ma gindesc daca ar fi bine sa incep a scrie o carte. Deci va rog frumos spuneti-mi pasii care trebuie sa-i urmez pentru a scrie o carte. Pentru cel mai eficient raspuns

Răspuns Câştigător
| VIPlidia a răspuns:

Pentru a scrie o carte,iti trebuie multa imaginatie,si mai ales studii.Dar depinde si de ceea ce vrei sa scrii. Oricum,trebuie sa gasesti ceva original,un subiect mai ciudat, nu comun, pentru ca ne-am saturat de aceleasi subiecte.Pentru inceput,gandeste-te la o poveste,la un argument,despre ce doresti sa scrii. Dupa,argumenteazate,documenteazate despre acel agrument,despre poveste(timpul, personagele:Evul mediu...)si incepe sa mergi pe mai multe strazi, vorbeste despre 2 personage, dar in acelasi timp de povestea altor 3.
Scrie orice detalui, sa fie cat mai lung.Foloseste tehnica suspansului,sau umoristica(depinde de ce doresti sa scrii) iar titulu la urma,ca un adevarat scriitor,iar in timp ce scrii,orice idee iit trece prin minte, noteazao, va fi de folos dupa.