| Alex1 a întrebat:

[Funda] Daca spre ex. avem un bec de 100 wati, Intr-o ora el consuma : x[unitatea de masura care este?] Daca el consuma intr-o ora : x [chestii laughing] intr-o saptamana consuma : de 168 de ori mai mult de cat consuma intr-o ora, ce platim noi [curentul] in ce se masoara? si cam cat este un x[in ce se masoara ce platim noi curentul laughing)] Nu stiu daca a-ti inteles dar... daca ma ajutati v-as fi recunoscator! big grin

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Da, aşa se face calculul pentru un bec de 100W care consuma 100W / h, adica 2, 4kW / zi - la funcţionare non stop. Preţul diferă de la caz la caz dar orientativ consumatorii racordaţi la reţelele de tensiune medie vor achita 1, 34 lei /kWh.