| andrei8888p a întrebat:

Salut TPU, in acest an sunt scutit de efort fizic, dar abia acum am obținut adeverinta si pana acum nu am fost la orele profesorului de sport, ce pot sa ii zic ca de ce nu am fost?
Si mai am o intrebare, pe net scrie ca,, Pentru elevii scutiţi medical, profesorul de educaţie fizică şi sport va consemna în catalog, la rubrica respectivă, "scutit medical în semestrul. " sau "scutit medical în anul şcolar. ", specificând totodată documentul medical, numărul şi data eliberării acestuia,,, CE VREA SA SE SPUNĂ PRIN NUMARUL? SI DOCUMENTUL MEDICAL? Scutirea MEDICALA nu are numar

10 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

1.Ii zici că ai fost bolnav de boala respectiva și că i-ai adus scutire sa i demonstrezi.
2.Mai întâi, scutirea trebuie vizată și de medicul scolii și mi se pare că ți se va trece în registru că ești scutit de sport (pentru că școala are o baza de date în care ești și tu trecut), documentul medical este adeverința.

| andrei8888p explică (pentru Hyperion7):

Si imi va face control si scoala sau?

| Hyperion7 a răspuns (pentru andrei8888p):

Nu,nu, cabinetul doar ți-o aprobă, atât.

| andrei8888p explică (pentru Hyperion7):

Mersi mult, mai las aici sa vad daca mai spune lumea cineva ceva si daca nu, ai funda

| DumitrescuAlex a răspuns:

Salut! Scutirea medicala este pentru tot anul scolar!

| Trudix21 a răspuns:

Te salut!

Dacă profesorul a început să îți pună absente nu te stresa în momentul în care o să îi dai scutirea medicala el va fi obligat să îți motiveze absentele din urmă.

De exemplu: Ești motivat din data de 03.05 până la data de 08.12 iar tu obții scutirea în data de 06.07 profesorul va fi obligat să îți motiveze absentele din data de 03.05.

Iar la a doua întrebare, Scutirea ta are un număr, se numește număr de scutire, acel număr de înregistrează de către medicul tău de familie într-o condică digitală, iar pe scutirea ta trebuie să fie trecut numărul, în cazul în care nu este trecut nu te stresa, secretara școlii va suna la medicul tău de familie iar medicul tău de familie îi va furniza numărul scutirii medicale!

Sfat: Nu îi dă profesorului tău de sport scutirea, scutirea trebuie să i-o dai dirigintelui tău, el este în măsură să îți motiveze absentele.

Nu trebuie să îi spui nimic profesorului de sport, doar ca ai scutire medicală!

Sper ca te-am fost de folos!

| andrei8888p explică (pentru Trudix21):

Salut, prin numar te referi unde scrie acolo sus numar fisa/ carnet de sănătate? Acela este un numar pe care l-am avut pe fiecare scutire pana acum

| Trudix21 a răspuns (pentru andrei8888p):

Da!

| andrei8888p explică (pentru Trudix21):

Deci practic este un numar care il avem la medicul de familie de cand ne-am născut si pana o sa murm? Si mereu pe fise se va folosi acelasi numar?

| Trudix21 a răspuns (pentru andrei8888p):

Oarecum! Depinde dacă îți schimbi și medicul de familie.

Sper ca te am lămurit!